Końskie zdrowie

Przegrzany koń – Co zrobić gdy koń jest przegrzany?

Przegrzany koń – Co zrobić gdy koń jest przegrzany?

Ciepło i ćwiczenia mogą prowadzić do poważnych problemów z przegrzaniem każdego konia dlatego należny zadbać o odpowiednie chłodzenie.

Postępuj według poniższych wskazówek aby skutecznie niwelować przegrzanie organizmu konia.

Ciepło i ćwiczenia mogą prowadzić do poważnych problemów z przegrzaniem. Większość ludzi wie, że koń powinien być chłodzony po wysiłku, ale jest wiele dezinformacji i brak informacji o tym, jak powinno się to odbywać.

Zawsze przez ostatnie 10 do 15 minut swojej jazdy stępuj. Podczas tej czynności można wilgotny ręcznik przełożyć przez szyję. Taki sposób jest często wykorzystywany przez zawodników i sportowców po intensywnym i męczącym treningu.

Gdy koń jest już występowany i rozsiodłany odczekaj chwilę i daj mu się napić. Niech koń pije tyle, ile chce ale pamiętaj aby woda nie była lodowata. Kiedy skończy pić, weź go pod bieżącą zimną wodą, lub użyj gąbki aby nanieść odpowiednią ilość chłodnej wody. Najlepiej zacząć od nóg i stopniowo przyzwyczajać do wody, taka by nie narazić konia na wstrząs termiczny. Nadmiar wody ściągnij „ściągaczką” i zacznij stępować go w ręku w chłodnym, zacienionym miejscu. Nie należy wkładać derek osuszających ani chłodzących.

Podczas spaceru sprawdzaj często skórę, aby upewnić się, że koń jest ochłodzony i nie poci się ponownie. Jeśli zaczyna się nagrzewać lub pojawia się pot, powtórz mycie lub gąbkowanie.

Przy bardzo wysokiej temperaturze, zwłaszcza gdy dodatkowo jest wysoka wilgotność, należy rozważyć zamontowanie wentylatorów w obszarze, gdzie przebywasz z koniem. Takie rozwiązanie stosowane są aby uniknąć problemów związanych z przegrzaniem podczas letnich igrzysk olimpijskich.

Postaraj się aby koń miał zapewnioną dodatkową wodę pitną w krótkich odstępach czasu. Gdy skóra konia ostygnie i w odczuciu jest normalna lub jego temperatura nie jest wyższa niż 37.5 do 38.5 C, można bezpiecznie umieścić go w boksie.

Przegrzany koń – Kiedy karmić konia?

To jest dobre pytanie. Nie ma zagrożenia gdy podczas spaceru osuszającego twój konia będzie podjadał trawę (trawa ma około 80% wody), a gdy jego ochładzanie zostało zakończone jest również dobrze, aby dać mu siano.

PAMIĘTAJ jednak aby móc karmić konia paszą musi minąć co najmniej godzina od zakończenia ćwiczeń !

Ciepło może zabić.

Jeśli uważasz, że twój koń jest przegrzany, należy natychmiast przerwać pracę, zdjąć cały sprzęt, zabrać go ze słońca i podać wodę (około 4 litrów, w odstępach pięciominutowych) i rozpocząć schładzanie. Jeśli jego temperatura ciała nie spada z powrotem do normalnej wysokości w ciągu pierwszych kilku, kilkunastu minut, natychmiast skontaktować się z lekarzem weterynarii. Wyczerpanie cieplne / szok termiczny jest stanem zagrożenia życia.

Zadbaj o odpowiednie miejsce do treningu.

Jeżeli na zewnątrz temperatura jest dokuczliwa zaplanuj spacer, trening dla twojego konia w zacienionym miejscu. Dobrym pomysłem jest wybrać się w teren jeżeli macie wokół swojej stajni lasy. Wówczas tylko pamiętajcie o  zabezpieczeniu siebie i konie przed owadami. Jest to dużo bezpieczniejsze rozwiązanie niż jeździć po piaszczystym placu w słońcu.

Na zakończenie warto również pamiętać o odpowiednim zaopatrzeniu konia w sole mineralne. Gdy konie się pocą, ich organizm traci wodę i sole mineralne, czyli elektrolity. Utrata dużej ilości może prowadzić do odwodnienia, pogorszenia sprawności fizycznej, zmęczenia, skurczów i wielu innych problemów. Ważne jest, aby utrzymywać poziom płynów i elektrolitów, ponieważ według naukowców podanie przed, w trakcie oraz po pracy znacznie opóźnia odczuwanie zmęczenia przez konie oraz pomoże w utrzymaniu dobrej kondycji i formy naszego konia.

 

Pamiętaj! Informacje zawarte w tym wpisie mają jedynie charakter informacyjny.

 

opracowanie na podstawie medical horse dictionary, wikipedia.org, thehorse.com