UjeżdzenieTOP

Drużynowe Mistrzostwa Europy w Ujeżdżeniu 2023 dla Wielkiej Brytanii

Drużynowe Mistrzostwa Europy w Ujeżdżeniu Riesenbeck 2023

Choć wszyscy spodziewali się, że to dwukrotna mistrzyni świata Charlotte Fry na koniu Glamourdale poprowadzi Brytyjczyków do triumfu, to ostatecznie zaszczyt ten przypadł trzykrotnej mistrzyni olimpijskiej, Charlotte Dujardin. Jej partnerem był zaledwie dziesięcioletni konik Imhotep, zdrobniale nazywany „Pete”. Niemcy nie dali za wygraną, prezentując się równie imponująco, zwłaszcza dzięki wspaniałemu występowi Jessiki von Bredow-Werndl i jej konia TSF Dalera BB. Walka była zacięta, a różnice w punktacji minimalne: Wielka Brytania zdobyła 242.220 punktów, a Niemcy 239.674. Dania z wynikiem 228.727 punktów zajęła trzecie miejsce, zdobywając brąz. Nanna Skodborg Merrald, startująca z Zepterem, miała szansę na indywidualny medal, ale niestety popełniła kilka błędów, które kosztowały ją lepsze miejsce. Mimo to, z wynikiem 78.556%, uplasowała się na czwartym miejscu w klasyfikacji indywidualnej.

FEI Mistrzostwa Europy w Ujeżdżeniu Riesenbeck 2023 – Wyniki drużynowe

🥇 Wielka Brytania 🇬🇧

 • Garteh Hughes,
 • Charlotte Dujardin,
 • Charlotte Fry,
 • Carl Hester

🥈 Niemcy 🇩🇪

 • Frederic Wandres,
 • Isabell Werth,
 • Matthias Alexander Rath,
 • Jessica von Bredow Werndl

🥉 Dania 🇩🇰

 • Daniel Bachmann Andersen,
 • Carina Cassoe Kruth,
 • Nanna Skodbord Merrild,
 • Andreas Helgstrand

Dujardin i Imhotep zyskali przewagę z wynikiem 82.422%, co Dujardin skomentowała jako emocjonalny moment, być może związany z jej nową rolą jako matki. Podkreśliła, że ujeżdżenie to sztuka wyczuwania konia i pełnego zaangażowania w test.

Tego dnia, jedynymi, którzy mogli ich przebić, byli Jessica von Bredow-Werndl i TSF Dalera BB, ustanawiając nowy osobisty rekord z wynikiem 84.612%. Mimo to, Jessica przyznała, że nawet to nie wystarczyło, aby pokonać Brytyjczyków, którzy byli „nieprawdopodobnie mocni”.

W drużynie, oprócz Dujardin, byli także Charlotte Fry i Glamourdale, którzy mimo pewnych problemów („Myślę, że miał trochę wibracji pokazu ogierów”), zajęli trzecie miejsce z wynikiem 81.258%. Pytanie, czy mistrzostwo świata może przełożyć się na mistrzostwo Europy, pozostaje otwarte.

Carl Hester, który jest także trenerem dwóch swoich kolegów z drużyny, znów zaskoczył wszystkich, prezentując 13-letniego konia Fame, którego właścicielką jest Fiona Bigwood. Para ta zyskała tytuł mistrzów Europy w drużynie, zajmując piąte miejsce w klasyfikacji indywidualnej z wynikiem 78.540%, co jest także ich rekordem życiowym.

Czwartym zespołem w drużynie był Gareth Hughes i jego niezawodny Classic Briolinca, teraz mający 17 lat. Po srebrze na mistrzostwach świata w 2022 roku, był to drugi medal drużynowy dla pary i pierwsze złoto. Hughes był wzruszony, mówiąc o tym, jak wielkim honorem było dla niego być częścią tej drużyny.

Ostatni raz, gdy Brytyjczycy triumfowali w mistrzostwach Europy, miało to miejsce w Rotterdamie w 2011 roku, a były to pierwsze mistrzostwa dla Charlotte Dujardin. Rok później hymn „God Save the Queen” rozbrzmiał na igrzyskach olimpijskich w Londynie. Czy to dobry znak przed nadchodzącymi igrzyskami w Paryżu? Dujardin ma jasny cel: „Złoto!”. Jednak Jessica von Bredow-Werndl ma inną wizję: „Naszym celem jest być silniejszymi w przyszłym roku.”

Monica Theodorescu, główna trenerka Niemiec:

Ocena ostatnich dwóch dni: „Jestem bardzo, bardzo zadowolona z tego, jak nasze konie się zaprezentowały, jak nasi czterej jeźdźcy zachowywali się i zakończyli zawody. Każdy prezentował się lepiej niż poprzednik, dwie osobiste najlepsze próby, wszystko w znakomity sposób. Młode konie, powracający jeździec jako rezerwowy, wszyscy byli doskonałymi od początku do końca. Jestem absolutnie zachwycona.”

Co napawa Cię optymizmem przed igrzyskami olimpijskimi w 2024 roku? „Tak, w zeszłym roku byliśmy trzeci, więc jeśli to jest chronologia, to byłoby miło. Ale mamy przed sobą dużo pracy. Mamy konie, mamy jeźdźców, mamy potencjał, i konie, które niedawno weszły do Grand Prix z dużym potencjałem. Matthias wciąż ma jednego o wielkiej jakości. Isabell wciąż ma konie, które się rozwijają. Jessi także ma fantastyczne młode konie, które już startują w Grand Prix. Oczywiście Fendi, nasz pierwszy i na szczęście jedyny wycofany, już udowodnił swoją jakość przez Louisdor i proces kwalifikacyjny. Mogłabym wymienić jeszcze kilka: Katharina Hemmer, która wskoczyła jako rezerwowa i pokazała wielką obietnicę na obozie treningowym. Jest dużo potencjału w tym kierunku, koń i jeździec dobrze się ze sobą zgrywają, chciałabym także wspomnieć o naszej następnej jeźdźczyni kadrowej, Biancie Nowag-Aulenbrock, która dołączyła do drużyny w tym roku i już zrobiła znaczący międzynarodowy wpływ swoim doskonałym, wyrafinowanym jeździectwem, konsekwentnie prezentując konia pięknie, zgodnie z klasycznymi zasadami jeździectwa. To naprawdę dużo zabawy!”

Co myślisz o brytyjskiej drużynie? Co robią inaczej? „Nie sądzę, aby robili coś inaczej. Po prostu jeżdżą bardzo dobrze i poprawnie. Każdy ma doskonałe siedzenie i wpływ; nic się nie rusza, pomoce są prawie niewidoczne. Konie reagują na najdrobniejsze pomoce, nawet jeśli niektóre konie mogą nie mieć absolutnej topowej jakości. Ale dobre jeździectwo jest nagradzane! I właśnie tak powinno być.”

Wspomniałaś, że obrona tytułu jest celem. Ale z tymi czterema fantastycznymi przejazdami, musisz być jednak zadowolona? „Jestem absolutnie zachwycona. I właśnie wyjaśniłam, co mam nadzieję, że wciąż jest w nas, gdzie wciąż mamy trochę miejsca na poprawę. Zdecydowanie to mamy. Mam wpływ tylko na naszych jeźdźców i konie, a wszyscy zrobili to bardzo dobrze. Prawie nie było błędów, tylko drobne, ale bez zmiany ręki, bez zakłóconych piruetów czy piaff, naprawdę bez większych wpadek. I dwie osobiste najlepsze próby, czego więcej można by chcieć? To naprawdę fantastyczne, a wszyscy dobrze zassali atmosferę, zabrali ją ze sobą i zostali nią uniesieni. Tak, może to trwać.”

Anne-Mette Binder, menedżerka drużyny Danii:

Jak zadowolona jesteś z brązowego medalu? „Na 100 procent, ponieważ przyszliśmy tutaj z trzema stosunkowo nowymi kombinacjami. Oczywiście, są to doświadczeni jeźdźcy, ale – z wyjątkiem Cariny Cassøe Krüth, która była w Herning 2022 z Dancierą – konie, które są jeszcze nowe w mistrzostwach. Fakt, że pokazali się jako drużyna dzisiaj: jestem naprawdę zadowolona w 100 procentach.”

 

 

Opracowanie własne na podstawie materiałów prasowych ©FEI/Leanjo de Koster