Żywienie koni

Mesz dla koni – idealny dla wszystkich koni

Mesz dla koni to pasza wpływająca dodatnio na trawienie, doskonała dla wszystkich grup koni, niezależnie od wykonywanej pracy oraz stanu fizjologicznego, polecana także dla zwierząt w okresie rekonwalescencji.

Żywienie jest jednym z najważniejszych elementów opieki nad koniem, ponieważ wpływa na jego zdrowie, zachowanie i wygląd. Żelazną zasadą jest podawanie pasz czystych i świeżych, o bardzo dobrej jakości.

Do najważniejszych składników diety koni należą białka, witaminy oraz sole mineralne. Jednak, aby organizm mógł je dobrze wykorzystać, potrzebuje odpowiedniej ilości energii, której źródłem są przede wszystkim tłuszcze, węglowodany rozpuszczalne (skrobia) i błonnik.

Sposób żywienia koni trzeba dostosować także do typu ich użytkowania i według grup. Odmiennie żywi się młode ogiery, roczne klaczki, konie dwu- i trzyletnie, reproduktory, klacze-matki, konie robocze, wierzchowe oraz wyścigowe.

Istnieje jednak pasza odpowiednia dla wszystkich grup wiekowych i typu użytkowania koni – MESZ DLA KONI.

Czym jest Mesz dla koni?

Jest to karma wysokoodżywcza, wpływająca dodatnio na trawienie, doskonała dla wszystkich grup koni, niezależnie od wykonywanej pracy oraz stanu fizjologicznego, polecana także dla zwierząt w okresie rekonwalescencji.

Z czego składa się mesz dla koni?

Mesz dla koni składa się głównie z siemienia lnianego, który korzystnie wpływa na przewód pokarmowy, otrąb pszennych (lekkostrawne i mlekopędne), owsa jako składnika energetycznego oraz takich dodatków, jak np. sól, płatki kukurydziane i inne. Składniki paszy są mieszane, a następnie parzone.

Karmę tę należy podawać na ciepło, ponieważ z uwagi na zawarty w nasionach lnu śluz i tłuszcz szybko krzepnie i jest wtedy przez konie zjadana niechętnie. Zaleca się aby mesz zadawać dwa, trzy razy w tygodniu.

Główne składniki meszu

Poniżej opiszemy główne składniki meszu co pozwoli zrozumieć, dlaczego ta pasza jest tak wyjątkowa.

Otręby pszenne są produktem ubocznym przemysłu spożywczego. Zawierają duże ilości błonnika, białka, witamin i związków mineralnych, dzięki czemu znakomicie wpływają na perystaltykę jelit. Mają dużą wartość odżywczą oraz właściwości mlekopędne, więc doskonale nadają się dla klaczy źrebnych i wyźrebionych, a także do karmienia źrebiąt. Otręby powinny być grube i bez zanieczyszczeń piaskiem. Przed podaniem należy je namoczyć lub zwilżyć wodą, gdyż suche otręby powodują kolkę.

Owies jest najwłaściwszą dla koni energetyczną paszą treściwą, ma właściwości pobudzające i wzmacniające. Wartość odżywcza zależy od jakości, gleby, nawożenia i warunków zbioru. Ziarno owsa zawiera 2-3 razy więcej tłuszczu w porównaniu z innymi zbożami (formy oplewione mają go około 4-7%, ziarniaki nagie – nawet do 9%). Tłuszcz ten składa się z kwasu linolowego (40%), oleinowego (35%) i palmitynowego (20%). Owies bogaty jest również w błonnik (zewnętrzna część ziarniaka), witaminy z grupy E (tokoferole) oraz związki mineralne.

Owies musi być suchy, miękki, oczyszczony z chwastów. Nie wolno podawać ziarna świeżego, gdyż może spowodować kolkę; powinno odleżeć co najmniej 5-6 tygodni. Skarmia się zwykle całe ziarna, ale jeśli są źle trawione przez konia, trzeba podawać mu owies gnieciony lub śrutowany. Rozdrabnianie lub gniecenie ziarna poprawia jego strawność, lecz obniża wartość odżywczą w czasie przechowywania. Młodym koniom owies podaje się w ilości 6 kg na dobę.

Siemię lniane to nasiona lnu zwyczajnego. Zawiera bardzo dużo substancji śluzowych, a także sporo oleistych, białko w bardzo korzystnym zestawie aminokwasów, wiele mikroelementów (szczególnie cynk), duże ilości lecytyny oraz wiele innych cennych substancji. Działa łagodząco na przewód pokarmowy i leczniczo na stany zapalne, a przede wszystkim ma działanie osłonowe i stabilizujące oraz reguluje trawienie. Zalecane jest np. w żywieniu wyźrebionych klaczy. Siemię podaje się przegotowane lub zgniecione, w ilości 1/2-3/4 kg na dobę, najczęściej w postaci pójła.

Pamiętaj! Przygotowana pasza łatwo się psuje. Należy skarmić ją w całości najlepiej tego samego dnia.

 

 

Opracowanie własne WEGNews na podstawie mat. prasowych