Końskie zdrowie

Pasza objętościowa to podstawa

Pasza objętościowa to istotny element każdej diety u konia. Według żywieniowców z Kentucky Equine Research nie ma jednego idealnego  przepisu na zmieszanie, pomierzenie i ustalenie składu idealnej paszy dla koni sportowych. Dlatego w tym wszystkim tak ważna jest rola dietetyków. Brak „cudownego składu” jest dość proste do wytłumaczenia. Dotychczasowe badania wskazują ogromne różnice pomiędzy końmi startującymi na tym samym poziomie w tej samej dyscyplinie. Każdy organizm jest inny i to do niego należy dostosować odpowiednie karmienie.

Pasza objętościowa – Zadbaj o dobrą jakość

Eksperci radzą, by inwestować przede wszystkim w dobrej jakości paszę objętościową z dobrego źródła, która jest absolutną podstawą zdrowego planu żywieniowego dla każdego konia. Kolejny krok to odpowiednie uzupełnienie diety paszą treściwą, która powinna dostarczyć różnorodne źródła energii. Pasza taka powinna zawierać dodatki pokrywające zapotrzebowanie na witaminy i minerały. Jeśli takich brakuje należy uzupełnić suplementami witaminowymi dostępnymi na rynku

Do uzupełnienia tego dodajmy elektrolity w zależności od potrzeb. Elektrolity i dodatki dostosowane muszą być do indywidualnych potrzeb naszego konia (np. pod kątem wrzodów żołądka, ochrony stawów czy też jakości rogu kopytowego sierści,).

Dzienna dawka energii strawnej wg zaleceń NRC

INTENSYWNOŚĆ PRACY PRZYKŁAD % ZWIĘKSZENIA PONAD  ZAPOTRZEBOWANIE DZIENNE POTRZEBY BYTOWE (koń o wadze 500 kg)
Brak pracy Koń nie pracuje 0% 68,7  MJ
Lekka Spacery, rekreacja 25% 85,9 MJ
Średnia Reining, skoki, ujeżdżenie 50% 103,1 MJ
Ciężka Polo, wyścigi, WKKW 100% 137,4 MJ

 

 

 

Pamiętaj! Zawsze skonsultuj się z lekarzem weterynarii lub dietetykiem w celu uzgodnienia zasadności podania preparatu.

Opracowanie WEGNews na podstawie mat. prasowych  Kentucky Equine Research, Wikipedia