Żywienie koni

Białko u konia – jakie są zalety i pułapki?

Białko u konia to złożony temat dlatego warto poznać zalety i pułapki żywieniowe pod tym kątem. Żywienie konia jest jednym z najważniejszych czynników gdy chcemy osiągnąć idealną wydolność u konia sportowego.

Sposobów, metod żywienia koni jest bardzo wiele i każdy ma jakieś swoje założenia a aktualne osiągnięcia naukowe pozwalają na lepszą kontrolę kondycji i zdrowia wierzchowca. W tym wpisie chcielibyśmy się skupić na jednym z podstawowych składników pokarmowych, jakim jest białko.

Chcąc poprawić wyniki u konia zawodnicy, trenerzy bardzo często sięgają po dietę wysokobiałkową chcąc zwiększyć wydolność. Jest to jednak mylne spojrzenie. Białko służy przede wszystkim do budowy tkanek, takich jak mięśnie, potrzebne jest dla źrebnych czy karmiących klaczy. Rozbudowa muskulatury jest dobra tylko do pewnego etapu i większa nie jest potrzebna do treningu konia sportowego. Ważniejszym elementem treningu jest wydolność ruchu do którego potrzebna jest energia, o której wspominaliśmy we wcześniejszych wpisach. Białko samo w sobie nie jest wystarczającym źródłem energii.

Białko u konia  – Dlaczego należny uważać?

Białko w procesie przemiany obciąża nadmiernie organizm i tym samy nie jest dobrym a przynajmniej lekkim źródłem energii.  Zbyt duża ilość protein powoduje także wysoki poziom mocznika a tym samy wzrost amoniaku w otoczeniu konia co ma bezpośredni wpływ na drogi oddechowe. Zbyt wysoki poziom białka może prowadzić również do ochwatu.

Sprawą bezsporną jest fakt, że koń sportowy potrzebuje więcej białka od konia w treningu umiarkowanym, ale o ile zapotrzebowanie kaloryczne może być dwukrotnie większe, niż w przypadku potrzeb bytowych, jego zapotrzebowanie na białko wzrasta jedynie o 30%* a taka potrzeba zaspokajana jest wraz ze zwiększoną ilością spożywanej paszy (kalorii)*.

Według żywieniowców z Kentucky Equine Research należy bardzo zwracać uwagę na ilość całego podawanego białka, a nie jedynie na stężenie, czy też jego procent zawartości w paszy.

Karmiąc paszą o 10% zawartości białka i zwiększamy dawkę z 2,5 kilo dziennie do 5 kilo dziennie, to w rzeczywistości dwukrotnie zwiększamy ilość protein, nie zmieniając proporcji czy procentowej zawartości białka w diecie konia.

Białko u konia. Aby nie przebiałczyć konia, należy liczyć całkowitą jego ilość w gramach.

 

 

Pamiętaj! Zawsze skonsultuj się z lekarzem weterynarii lub dietetykiem w celu uzgodnienia zasadności podania preparatu.

Opracowanie własne WEGNews na podstawie mat. Kentucky Equine Research, Wikipedia * dr Pagan Kentucky Equine Research