Żywienie koni

Węglowodany i tłuszcze w diecie koni

Węglowodany i tłuszcze w diecie koni. Wiadomo nie od dziś, że koń trenujący skoki, wkkw lub do rajdy długodystansowe na poziomie mistrzowskim potrzebuje innej diety niż koń chodzący użytkowny w sposób rekreacyjny.

Dlatego warto sobie zadać pytanie. Jak bardzo powinien różnić się plan żywieniowy w zależności od użytkowania koni-wyczynowców?

Według, niezależnego konsultanta żywieniowy z USA, Dr Amy Gill  pierwszą sprawą przy analizie dawki żywieniowej dla konia sportowca jest sprawdzenie, czy otrzymuje on odpowiednią ilość kalorii.

Pobór kalorii u koni mierzy się w megadżulach (MJ) energii strawnej.  Energia strawna to dokładnie ta ilość energii w dawce żywieniowej, która jest wchłaniana przez konia.

„Siłą napędową wysiłku jest przekształcenie energii chemicznie związanej w paszy w energię mechaniczną, służącą do poruszania mięśni”.

Joe D. Pagan

Taką opinie przedstawia Dr. Joe D. Pagan z Kentucky Equine Research. Krótko mówiąc, im bardziej  intensywny trening, tym większe zapotrzebowanie konia na energię.

Pasze objętościowe podstawą diety każdego konia

Od zawsze wiadomo, że pasze objętościowe powinny stanowić podstawę diety każdego konia, ale aby zaspokoić zapotrzebowanie koni sportowych na kalorie potrzeba dostarczyć większej ilości kalorii

W takim przypadku konieczna jest różnorodność pasz a dzienną porcję trawy i siana należny uzupełnić paszą treściwą. Podawane pasze powinny zatem odpowiednio zbilansowane i zawierać różnorodne źródła energii w zależności od potrzeb konia.

Węglowodany a nadpobudliwość u koni

Od dawna właściciele koni i producenci pasz dostarczali koniom dodatkowe kalorie poprzez podanie zbóż, które są bogate w węglowodany (owies, kukurydza) W chwili obecnej jednak takie karmienie zostało zredukowane i stosowane jest wyłącznie u konie które prawidłowo reagują na ten rodzaj dostarczanej energii. Podczas karmienia tylko teo typu paszami nalezy byc bardzo ostrożnym. Nadmiar węglowodanów może przysporzyć sporo problemów. W najgorszym przypadku może dojść nawet do przeciążenia jelita cienkiego, prowadząc do uwolnienia endotoksyn do krwiobiegu, a w efekcie do kolki lub ochwatu.  Koni mogą być również nadpobudliwe. Zdarza się tak gdy u koni występuje silna reakcja na węglowodany a to za sprawą skoku poziomu glukozy i insuliny we krwi podczas trawienia.

Tłuszcze jako element zwiększający ilość kalorii w paszy dla koni

W ciągu ostatniej dekady tłuszcz zaczął robić karierę jako sposób na zwiększenie ilości kalorii w paszy, wolny od problemów powodowanych przez węglowodany. Warto pamiętać, że tłuszcz jest bardzo bogaty w energię: jeden kilogram tłuszczu ma tyle samo kalorii co 3 kilogramy owsa czy 5-6 kilo siana.

Warto jednak zwrócić uwagę, że nadmiar tłuszczu w diecie (więcej niż 1 gram na kilogram masy ciała) może utrudnić magazynowanie glikogenu w mięśniach, będącego podstawowym paliwem dla konia intensywnie pracującego.

Standardowo koń wyczynowy w swojej diecie potrzebuje pomiędzy 7 a 10% tłuszczu.

Włókno pokarmowe jako dodatkowe uzupełnienie paszy

Ostatnim odkryciem naukowym jest natomiast możliwość dostarczania energii u koni sportowych poprzez dodatkowe uzupełnienie powyżej wymienionej mieszanki włóknem pokarmowe. Mamy tutaj namyśli wysłodki buraczane, otręby ryżowe czy też łuska sojowa. Dodatki te zawierają dużo więcej energii niż siano i mogą dostarczyć aż 90% kalorii, które koń przyjąłby wraz z ziarnem, nie wywołując problemów związanych z węglowodanami.

 

Pamiętaj! Zawsze skonsultuj się z lekarzem weterynarii lub dietetykiem w celu uzgodnienia zasadności podania preparatu.

Opracowanie własne WEGNews na podstawie mat.  Kentucky Equine Research