Żywienie koni

Pora karmienia konia jest ważna

Pora karmienia konia jest bardzo istotna. Czy karmiąc swoje konie zastawialiście się kiedykolwiek jaki wpływ ma podawanie posiłków na ogólne samopoczucie waszego podopiecznego?

Zwykle karmimy konie rano w godzinach 6-8, w południe 12-14 i wieczorem godz. 17-19. W niektórych przypadkach karmimy czwarte raz zadając pasze w godzinach 21-22.  Czas karmienia jest niezwykle istotny w przypadku koni sportowych. Karmienie należy skoordynować z porą treningu, gdyż koń nie powinien być wzięty na trening zbyt szybko po zjedzeniu posiłku.

Panuje ogólnie w świadomości zawodników, że wystarczy odczekać 1-1,5 godz. po posiłku i można zabierać się za pracę. Nic bardziej mylnego. według Dr Joe Pagan, prezes Kentucky Equine Research najgorszą rzeczą, jaką można zrobić, to nakarmić, odczekać 2 godziny i rozpocząć trening, bo wtedy poziom insuliny jest najwyższy.

Pora karmienia konia – Dlaczego rozpoczęcie treningu po dwóch godzinach to zły pomysł?

Karmienie węglowodanami powoduje wzrost poziomu glukozy we krwi a to aktywuje insulinę do magazynowania glukozy. Wtedy insulina blokuje przemianę tłuszczu w energię. Jeśli w tym czasie koń będzie zmuszony do wysiłku to będzie on korzystał przede wszystkim z glukozy jaka znajduje się w krwiobiegu, a to jego najmniejszy zbiornik paliwa.

A co z dużą ilością posiłku?

Ciężki posiłek może znacznie zmniejszając możliwości konia dlatego w dniu zawodów zaleca karmienie mniejszymi porcjami naraz, szczególnie przed startem. Nie dopuszczalne jest pomijanie posiłków, ponieważ może to prowadzić do choroby wrzodowej, a dodatkowo w trakcie startu głód może dekoncentrować konia i przeszkadzać mu w wykonywaniu pracy.

Na koniec mamy kilka rad żywieniowych:

Pora karmienia konia – Pamiętaj!

1. Ilość energii jaka podajemy naszemu koniowi musi uzupełnić jej straty.

2. Za duże porcje posiłków i przekarmianie obciąża układ trawienny i krążenia.

3. Posiłki należny tak ustawić aby były najlepiej podawane często i w małych dawkach (jednorazowa dawka paszy treściwej nie powinna przekraczać 2 kg ale w skrajnych wypadkach może być nieco większa).

3. Zanim koń przystąpi do pracy należy zapewnić mu odpowiednią przerwę.

4. Zachowaj proporcje pomiędzy paszami o wysokiej wartości odżywczej, a paszą objętościową (pasza objętościowa powinna stanowić od 50% do 75% dawki pokarmowej).

5. Zawsze udostępniaj wodę. Woda jest niezbędna dla prawidłowego przebiegu procesu trawienia.

 

 

Pamiętaj! Informacje zawarte w tym wpisie mają jedynie charakter informacyjny. 

Przed postawieniem jakiejkolwiek diagnozy czy przystąpieniem do leczenia, należy zasięgnąć rady wyspecjalizowanego w danym temacie lekarza weterynarii.

Opracowanie własne WEGNews na podstawie mat. www.ding-horse-nutrition.com, www.equinews.com,