Końskie zdrowieŻywienie koni

Drożdże dla koni

Drożdże dla koni. Drożdże paszowe są powszechnym dodatkiem do mieszanek paszowych stosowanych w żywieniu wszystkich zwierząt gospodarskich.

W paszach dla koni stosowane są tzw. drożdże piwowarskie (piekarnicze), czyli różne szczepy gatunku Saccharomyces cerevisiae lub drożdże pastewne, gatunki zaliczane do tzw. grzybów niedoskonałych. Drożdże to rodzaj grzybów jednokomórkowych, które są saprofitami tzn. żyją na podłożach zawierających cukry proste.

Drożdże dla koni – jaki rodzaj?

Na cele paszowe wykorzystuje się drożdże, które są produktem ubocznym produkcji piwa. Po zakończonej fermentacji drożdże zbierane są w postaci gęstwy drożdżowej, która ma bardzo wysokie wartości odżywcze i służy również do produkcji preparatów białkowych, aminokwasowych czy witaminowych.

Drożdże paszowe są dodatkiem o bardzo wysokiej zawartości białka (ok. 50%) i wysokiej zawartości witamin z grupy B. U koni podawanie drożdży oddziałuje bardzo korzystnie podczas zaburzeń trawiennych oraz upośledzenia składu flory jelitowej, ogólnego osłabienia i spadku wydolności.

Drożdże są probiotykami, czyli działają korzystnie w układzie pokarmowym. U koni wspierają mikroflorę jelita ślepego i jelita grubego (bakterie celulolityczne i pierwotniaki). Bakterie celulolityczne i pierwotniaki rozkładają włókno (główny składnik pasz objętościowych) oraz trudno strawne białko, ponadto dokonują syntezy witamin z grupy B i wit. K.

Drożdże dla koni uzupełniają niedobory białka

U koni, wysokowyczynowych, których dawka pokarmowa obfituje w pasze treściwe i zawiera niską zawartość włókna, dochodzi do rozwoju „niekorzystnych” bakterii w jelicie ślepym, kosztem tych korzystnych. W związku z tym trawienie jelitowe zostaje ograniczone a zwierzę nie może w pełni korzystać ze składników odżywczych. W takiej sytuacji zaleca się podawanie drożdży, które uzupełniają niedobory białka i witamin z grupy B, a w połączeniu z prawidłową podażą włókna przywracają prawidłową jakość i ilość mikroorganizmów. Drożdże w paszach podnoszą strawność składników pokarmowych w niej zawartych.

Na rynku są dostępne suplementy, w których głównym składnikiem są drożdże oraz pasze pełnoporcjowe zawierające dodatek drożdży. Do mieszanek paszowych dodaje się je w ilości nawet do 5%.

Meyer H., Coenen M. 2009. Żywienie koni. Warszawa, www.wikipedia.org