SkokiTOP

Mediolan w oczekiwaniu na decydujący dzień Mistrzostw Europy w Skokach: Szwecja prowadzi indywidualnie, Niemcy w drużynie

Mistrzostw Europy w Skokach Snai San Siro w Mediolanie

Dziś na torze wyścigowym Snai San Siro w Mediolanie, Italia. Open to Meraviglia – FEI Jumping European Championship Milan 2023 weszło w bardzo znaczącą fazę rywalizacji o europejskie wyniki drużynowe i indywidualne w skokach, a także o trzy „przepustki” do Paryża 2024 dla najlepiej sklasyfikowanych narodów, które jeszcze nie zakwalifikowały się na przyszłoroczne Igrzyska Olimpijskie.

Dzisiejsza konkurencja wstrząsnęła rankingiem z pierwszego dnia i dostarczyła pierwszych werdyktów drużynowych (tylko 10 najlepszych drużyn weźmie udział w jutrzejszej rywalizacji o medale) oraz wybrała 50 najlepszych par indywidualnych.

W rywalizacji drużynowej Szwecja oddała prowadzenie Niemcom. Niemcy mieli dzisiaj tylko cztery pkt. karne, głównie dzięki czystym rundom Philippa Weishaupta z Zineday i Jany Wargers z Limbridge. Z łącznym wynikiem 9,31 udało im się prześcignąć Szwedów, którzy pozostali na prowadzeniu z 9,51 pkt. po czystych rundach Jensa Fredricsona z Markan Cosmopolit i Henrika von Eckermanna z Iliana.

Szwajcaria zdobyła trzecie miejsce (9,92), pierwsze wśród sześciu narodów ubiegających się o przepustkę do Paryża 2024.

W tym specjalnym… rankingu olimpijskim Austria (5. miejsce z 16,77), Włochy (6. miejsce z 18,42) i Hiszpania (8. miejsce z 21,59) wciąż rywalizują o kwalifikację. Dania (12. miejsce z 37,84) i Portugalia (14. miejsce z 49,04) nie znalazły się w pierwszej dziesiątce, więc nie będą mogły uczestniczyć w jutrzejszym finale ani nie zdobyły „przepustki olimpijskiej”.

Natomiast Szwecja wciąż prowadzi w rywalizacji indywidualnej dzięki Jensowi Fredricsonowi, absolutnemu liderowi z dwoma czystymi rundami (i 0 karami) w pierwszych dwóch dniach. Jansa śledzi Philipp Weishaupt (0,31) oraz szwajcarski jeździec, Steve Guerdat (0,43, z Dynamix de Belheme). Henrik von Eckermann zajął piąte miejsce (0,70), podczas gdy inny czołowy jeździec szwajcarski, Martin Fuchs, spadł na 15. miejsce (z 4,28), wsiadając na swojego nerwowego Leone Jei tylko na początku rundy.

Kolejny znakomity występ Włochów dzięki Emanuele Camilli z Odense Odeveld. On również zdołał zakończyć drugą czystą rundę w ciągu dwóch dni i zdobył szóste miejsce z 1,18. Lepsze wyniki również dla Giampiero Garofalo (30. miejsce z Max van Lentz Schrans, 8,79), Alberta Zorzi (40. miejsce z Highlight W, 12,02) i dla Francesco Turturiello (49. miejsce z Made In’t Ruytershof, 13,05), który uczestniczy tylko w rywalizacji indywidualnej. Natomiast Emanuele Gaudiano (70. miejsce z Crack Balou, 22,45, po 19 karnych punktach dzisiaj) rywalizuje tylko z drużyną.

PIERWSZE REAKCJE

Lider rankingu indywidualnego Szwecji, Jens Fredricson, powiedział:

„Mam konia w świetnej formie, który uwielbia skakać na trawie. Ja też jestem w dobrej formie, więc zawsze jesteśmy pierwsi. Jednak Mistrzostwa Europy to jeszcze długa droga. Straciliśmy pierwsze miejsce w drużynie, ale pozostajemy pewni siebie i jesteśmy gotowi dać z siebie wszystko jutro, w decydującym dniu”.

Emanuele Camilli, szósty w rywalizacji indywidualnej, był ponownie najlepszy wśród Włochów:

„Jestem bardzo szczęśliwy, Odense Odeveld ponownie potwierdził, że jest mistrzem: dla mnie to geniusz, bo robi wszystko z łatwością mimo młodego wieku. Kiedy odkryłem jego geniusz? Na początku roku, kiedy rywalizowaliśmy w pierwszym Grand Prix Sunshine Tour w Andaluzji”.

JUTRO – Jutro, w piątek 1 września, trzeci dzień Italia.Open to Meraviglia – FEI Jumping European Championship Milan 2023.

Program na 1.09.2023:

9:00 konkurs szybkości CSI2*;

13:30 konkurencja nr 2, ważna jako 2. finałowa runda drużynowa (z 10 najlepszymi w rankingu) oraz jako 2. runda kwalifikacyjna indywidualna.