Końskie zdrowie

Zapoprężenie konia, rany, obtarcia i odbicia

Zapoprężenie konia, rany, obtarcia i odbicia. Posiadanie konia to nie tylko przyjemność ale również obowiązek. Dlatego warto znać najczęstsze schorzenia jakie dotykają konie i to, jak sobie z nimi poradzić gdy je zaobserwujemy.

Jak sobie poradzić gdy nasz koń się zrani lub obetrze?

Co zrobić gdy zauważyliśmy ranę u naszego czworonoga? Zranienia są różne. Małe rany należy przemyć zimną wodą i zdezynfekować ogólnie dostępnymi środkami, np. wodą utlenioną czy jodyną. Często na małe zranienia stosuje się 60 % pyoctaninę bądź Aluspray. Przy większych zranieniach trzeba usunąć sierść wokół rany i założyć opatrunek. Duże, obficie krwawiące rany, należy przemyć, założyć opatrunek (w razie potrzeby uciskowy) i wezwać lekarza weterynarii, który zadecyduje o dalszym leczeniu.

Niebezpieczne są rany w pobliżu stawów i ścięgien ze względu na możliwość ich uszkodzenia. Groźne jest ignorowanie zranień, zwłaszcza małych, które mogą umknąć uwadze. Brak dezynfekcji może doprowadzić do zakażenia bakteryjnego, a w konsekwencji do ropowicy (flegmony). Pierwszym jej objawem jest opuchlizna, która szybko obejmuje całą kończynę.

Największym zagrożeniem, jakie powoduje u konia rana, jest tężec. Głęboka rana tworzy idealną pożywkę dla wywołujących go bakterii. Do wnętrza takiej rany nie dociera powietrze, co stwarza im doskonałe warunki do rozwoju. Bakterie te produkują toksynę, która przez system nerwowy dociera do rdzenia kręgowego, przeważnie uszkadzając system nerwowy. Objawami są: głowa wysunięta do przodu, z szeroko rozwartymi chrapami, przednie i tylne nogi ustawione pod kątem, ogon jest uniesiony, a koń nie może się ruszyć. W ciężkich przypadkach koń nie może otworzyć pyska, ponieważ mięśnie szczęki są silnie skurczone, jakby stężałe. Stąd wzięła się nazwa tężec. Jedyną szansą uratowania zwierzęcia jest natychmiastowa specjalistyczna kuracja. Aby zapobiec tężcowi, koń powinien być regularnie przeciw niemu szczepiony. Jeżeli koń został poważnie zraniony, weterynarz może dać mu niezwłocznie dodatkową dawkę.

Otwartym skaleczeniem mogącym wystąpić np. przy zapoprężeniu nazywamy również obtarcia. W tym przypadku stosuje się oxycort w aerozolu, a gdy pojawi się obrzęk i wysięk – okład z rivanolu na 10 godzin (nasączona woda, gaza, płyn może spływać po boku konia). Jeżeli rana jest duża należy wystrzyc sierść dookoła i obmywać rivanolem, nadmanganianem potasu lub wodą utlenioną. Zastosować antybiotyk w zasypce lub sprayu. Pamiętaj aby nie eksperymentować i jeżeli nie jesteś wstanie sobie poradzić z tym to należy wezwać lekarza weterynarii.

Zapoprężenie konia i odbicie – Co to jest?

Wiele razy słyszeliście zapewne, że koń się odbił lub zapoprężył ale co to oznacza i jak postępować gdy takie coś spotka naszego konia.

Odbicie to obrzęk i zarazem stan zapalny skóry, oraz tkanki podskórnej na kłębie i grzebie wskutek złej budowy siodła (np. niski łęk przedni) lub nie podłożenia grubego czapraka lub koca pod siodło. W leczeniu stosuje się zimne okłady z altacetu. Oczywiście należy pamiętać o tym co spowodowało to odbicie i zadbać aby zlikwidować przyczynę.

Zapoprężenie konia to wciąż często występujące zjawisko. Jest to nadwyrężenie mięśni piersiowych konia z powodu przemieszczania się ich pod mocno dopiętym popręgiem. Często występuje na skutek opuszczenia przez konia głowy lub obracania się w wąskim stanowisku gdy ten ma podpięty popręg. Powstaje wówczas obrzęk i stan zapalny. W leczeniu stosuję się zimne okłady z altacetu. Koń zapoprężony nie może być siodłany, możliwa jest jedynie lekka praca: lonżowanie i jazda na oklep. Leczenie zapoprężenia trwa około tygodnia.

Pamiętaj aby przy podpiętym popręgu w żadnym wypadku nie pozwolić koniowi na schylanie głowy.

źródło Tim Hawcroft: Koń. Rasy, Pielęgnacja, Wychowanie, Tresura, Wikipedia