Końskie zdrowieTOP

Wrzody żołądka u konia

Wrzody żołądka u konia to coraz częstszy problemem u koni, który według ostatnich badań, dotyka źrebiąt koni dorosłych w różnym przedziale wiekowym.

Główną przyczyną wrzodów podobnie jak u człowieka jest stres, nieodpowiednie warunki utrzymania i ustawiona nieodpowiednia dieta. Na stres u konia wpływa wiele czynników, między innymi może to być zbyt intensywny trening, zmiana miejsca, stajni, transport. Występowanie wrzodów może być wywołane złymi warunki utrzymania. Konie z natury to zwierzęta stepowe, które przyzwyczajone są do całodziennego pobytu na świeżym powietrzu i  ruchu w celu poszukiwania i spożywania pokarmu. Aktualny sposób życia koni jest daleki od tego pierwotnego. Teraz większość koni spędza prawie całą dobę w boksie, w którym sa ograniczone ruchowo i są karmione dwa, trzy razy dziennie.

Innym czynnikiem sprzyjającym wrzodom, jest oczywiście  sposób żywienia konia. Dla konia naturalnym pokarmem jest pasza objętościowa czyli trawy, siano, którą powinien spożywać przez większą część doby. Obecnie konie sportowe, rekreacyjne często żywione są dużymi ilościami paszy treściwej, podczas gdy produkcja kwasów żołądkowych odbywa się cały czas przez 24 godziny na dobę, niezależnie czy jest czy nie ma treści w żołądku. Taki stan rzeczy powoduje, że produkowane kwasy  w pustym żołądku oddziałują na wrażliwą błonę śluzową co prowadzi to do powstania podrażnień, następnie zapalenia i ostatecznie do powstania wrzodów.

Powstawaniu wrzodów sprzyjają także niektóre leki, w szczególności długotrwałe stosowanie leków przeciwzapalnych, przeciwbólowych.

Co to są Wrzody żołądka u konia ?

Wrzody trawienne

Wrzód to nic innego jak ubytek w błonie śluzowej, któremu towarzyszy rozpad tkanki. W przewodzie pokarmowym czyli w żołądku, odźwierniku czy dwunastnicy wrzody pojawiają się najczęściej wywołane nadmiernym działaniem kwasu żołądkowego. Kwas ten działa na tkanki drażniąco powodując ich nadżerki oraz krwawienia. Wrzody trawienne to rany, które rozwijają się na wewnętrznej wyściółce żołądka, górnej części jelita cienkiego lub przełyku. Powstają, gdy soki trawienne uszkadzają ściany żołądka lub jelit.

Wrzody żołądka u konia – Objawy i diagnostyka.

Objawy wrzodów żołądka mogą być różne. Podnoszenie górnej wargi, zgrzytanie zębami, obfite ślinienie. Niektóre konie są osowiałe, zmniejsza się ich wydolność wysiłkowa. Inne gorzej jedzą przede wszystkim pasze treściwe. Czasem pokazują objawy kolkowe, biegunki, zatkania a ich sierść staje się matowa. Wiele koni u których występują wrzody traci na wadze bez wyraźnej przyczyny.

Objawy mogą jedynie sugerować występowanie wrzodów u konia, jednak postawienie odpowiedniej diagnozy jest możliwe jedynie w oparciu o badanie gastroskopowe. Badanie gastroskopowe można przeprowadzić nawet w stajni, oczywiście po wcześniejszym starannym przygotowaniu konia do badania.

Koń u którego ma być przeprowadzone badanie musi być po 16-godzinnej głodówce (koń w tym czasie powinien stać w boksie wyściełanym trocinami/torfem lub mieć założony kaganiec), przez ostatnie 4 godziny przed badaniem koń nie powinien także pić. Badanie przeprowadza się na lekkiej sedacji. Gastroskop wprowadza się przez jamę nosową do żołądka, a następnie po wypełnieniu żołądka powietrzem ogląda się błonę śluzową.

Wrzody u konia
Obrazy żołądka dwóch koni uzyskane za pomocą 3-metrowego gastroskopu. Po lewej stronie pokazano wyściółkę zdrowego żołądka. Prawy obraz przedstawia ten sam obszar żołądka konia wyścigowego pełnej krwi z ciężkim owrzodzeniem żołądka. Obraz dostarczony przez Centrum Zdrowia Koni

Wrzody żołądka u konia – Profilaktyka

Aby zminimalizować ryzyko wystąpienia wrzodów u swojego konia, powinno dawać więcej pasz objętościowych, przed posiłkiem z paszy treściwej, pozwolić koniowi przez minimum 15 minut wcześniej spożywać paszę objętościową (innymi słowy podawać najpierw siano, potem owies i granulaty). Wskazane jest stosowanie częstszych posiłków paszy treściwej ale w mniejszej objętości. Konie powinny możliwie często i długo pozostawiać na łąkach. Należy pamiętać o czynnikach stresowych, trzeba starać się je ograniczyć do minimum i kontrolować intensywność treningu.

Wrzody żołądka u konia – Leczenie wrzodów żołądka u konia

Leczenie wrzodów u koni polega m.in. na zastosowaniu się do czynności wymienionych w Profilaktyce. Leczenie obejmuje również podaniem leków, które mają na celu podwyższenie pH w żołądku. Inną grupą leków są środki zobojętniające kwasy (wodorotlenek glinu). Preparatem pomagającym w leczeniu wrzodów jest kompleks pektyna-lecytyna-gliceryna jako środek osłaniający błonę śluzową (np. Apolectol).

Kuracja lecznicza trwa 2-4 tygodnie jednak według ostatnich badań dłuższa kuracja daje znacznie lepsze efekty. Koń w trakcie leczenia nie powinien brać udziału w zawodach ponieważ niektóre substancje traktowane są jako doping. O wyborze odpowiedniej terapii decyduje lekarz. Choroba wrzodowa jest uleczalna, a o jej nawrotach decydują czynniki predysponujące z którymi koń musi się spotkać w czasie dalszego życia. Komplikacją może być perforacja ściany żołądka, zapalenie i liczne blizny.

 

 

Pamiętaj! Informacje zawarte w tym wpisie mają jedynie charakter informacyjny. Zawsze skonsultuj się z lekarzem weterynarii lub dietetykiem w celu uzgodnienia zasadności podania preparatów.

Opracowanie własne WEGNews na podstawie mat.  Equine Vet J, Wikipedia, ucdavis.edu