Końskie zdrowie

Skóra konia – jak o nią dbać?

Skóra konia – jak o nią dbać? Niektóre konie nie mają problemów ze skórą za to inne odczuwają silne swędzenie i świąd. Niektóre konie są uczulone na ukąszenia i mają skrajne reakcje.

Niestety, nie można całkowicie pozbyć się szkodników latających. Niektóre rośliny, a także pyły , cząsteczki pleśni ze słomy i siana, przyklejają się i podrażniają skórę, zwłaszcza jeśli koń jest spocony.

Skóra konia – jak o nią dbać? Jak minimalizować podrażnienia?

Zwilżanie siana lub zmiana podłoża w boksie może pomóc w zminimalizowaniu czynników drażniących.  Lekkie, jasne derki i maski są przydatne, ale powinny być utrzymywane w czystości. Brud przyciąga więcej owadów, a kombinacja potu i brudu może podrażnić wrażliwą skórę. Taki koń nie powinien być eksponowany na silne słońce.

Spoconego konia umyj wodą, unikając ostrych detergentów, które mogą usunąć  naturalne oleje stanowiące barierę ochronną. Zamiast tego użyj łagodnego szamponu dla wrażliwej skóry. Lekarz weterynarii powinien móc zaproponować odpowiedni szampon dla wrażliwych koni.

Wszelkiego rodzaju spraye powinny zawierać minimum 2% składników aktywnych. Spray na bazie wody są preferencyjnie oparte na olejach, które mogą tworzyć nieprzepuszczalną barierę, która może ogrzewać skórę i pogarszać swędzenie.

Skóra konia – Codzienna pielęgnacja to podstawa!

Przed Jazdą

 • wyszczotkuj grzbiet i brzuch w miejscu, gdzie przechodzi popręg, tak by koń się nie obtarł;
 • Przeczesz szczotką boki i zad – plamy z błota i obornika wyglądają mało estetycznie;
 • przebierz ogon najlepiej palcami, by nie było w nim źdźbeł słomy;
 • wyczyść kopyta, by koń się nie podbił;

Po Jeździe

 • wyszczotkuj grzbiet, natrzyj mu boki słomą to dla konia namiastka tarzania;
 • sprawdź  czy koń nie przyniósł z jazdy kamienia lub czegoś innego w kopycie;
 • spoconego konia umyj wodą;

Pielęgnacja ogólna

 • nie kąp konia bez potrzeby. Jeśli kąpiel jest konieczna to użyj najlepiej szarego mydła. co prawda są specjalne szampony dla koni i to co raz lepsze ale na nie Twój koń możne być uczulony.
 • nie wyprowadzaj konia z boksu na godzinne sesje pielęgnacyjne. Konia szczotkuj energicznie, by dobrze wymasować i rozgrzać mięśnie oraz usunąć brud, który nieestetycznie wygląda.
 • nie czesz ogona zgrzebłem czy grzebieniem! To wyrywa włos, a końskie włosie w ogonie bardzo wolno rośnie. Ogon możesz wyprać w specjalnym szamponie.
 • raz na jakiś czas warto mokrą gąbką przemyć końskie genitalia.
 • staraj się nie czyścić konia w boksie – wyczesany kurz i pył zwiększy tylko już i tak wysokie zapylenie w stajni i może stać się przyczyną alergii wziewnych.
 • strzyżenie jest dla koni sportowych, które obficie się pocą, a pozostają w stałym treningu. O tym możesz przeczytać więcej TUTAJ.

Konie, które spędzają czas na padokach mają zdrową i mocną sierść. Konie trzymane w stajniach i rzadko puszczane na wybieg należy szczotkować częściej. W tym przypadku konie rzadko mają okazję tarzać się dlatego warto je porządnie wyszczotkować – nie dla czystości, ale po to, by usunąć martwy naskórek, ułatwić skórze oddychanie, odetkać pory, wyczesać pot (zbiałkowany, jak łupież) i pasożyty. Pastwiskowany koń załatwi to sam, bez Waszej pomocy, a nadmierne czyszczenie pozbawi go ochronnej warstwy tłuszczowej.

Pamiętajcie – im mniej ingeruje się w naturę, tym szczęśliwszego ma się konia.

Jeżeli skóra konia pokrywa się ranami, guzami czy krostami koniecznie skontaktuj się z lekarzem to on zaleci niezbędne badania i wdroży leczenie.

 

Pamiętaj! Informacje zawarte w tym wpisie mają jedynie charakter informacyjny. Zawsze skonsultuj się z lekarzem weterynarii lub dietetykiem w celu uzgodnienia zasadności podania preparatów.

Opracowanie własne WEGNews na podstawie mat. understanding-horse-nutrition.com, Wikipedia,