Żywienie koni

Pierwsza trawa

Pierwsza trawa. Świeża trawa na padoku nie zawsze bywa bezpieczna.

Świeża trawa to nie zbyt dobry pomysł w przypadku koni podatnych na nadwagę i EMS ( Equine metabolic syndrome – Choroby metaboliczne). To może oznaczać, że więcej czasu takie konie będą musiały spędzić czas w stajni lub na ograniczonym wypasie. Sprawa ma się podobnie z kucykami, które w okresie wzrostu świeżej trawy narażone są na ryzyko zapalenia warstw tkanki wewnątrz kopyt.  Jest szczególnie rozpowszechniony u kucyków żywiących się wiosenną trawą i może powodować ekstremalną kulawiznę.

Pierwsza trawa na pastwisku – na co zwrócić uwagę?

W pierwszej kolejności należy zwrócić uwagę na charakter węglowodanów niestrukturalnych (NSC – poziom cukru i skrobi w paszach i zbożach) jako składu traw. Naukowcy twierdzą, że zbyt duża ilość NSC w diecie konia może prowadzić u tych zwierząt do kolki lub ochwatu. Dlatego też, gdy koń wraca na pastwisko po zimie, należy zwrócić uwagę na koncentrację NPC w świeżej trawie. Badania wykazały, że najwyższa koncentracja NPC znajduje się w wiosennej trawie. Jeśli Twój koń spędza cały dzień na pastwisku i zjada dużo wiosennej trawy, rozważ założenie kagańca, który może zmniejszyć zużycie trawy nawet o 80%.

Warto też wiedzieć, że stężenie węglowodanów niestrukturalnych w ciągu dnia jest niższe wieczorem i w nocy. Najwyższa jest jednak po południu – to ważna informacja, która z pewnością pomoże, gdy zaplanujemy, ile i kiedy nasz koń powinien przebywać na pastwisku na wiosnę.

Badania pokazują również, że wraz ze wzrostem trawy liczba NPC zmniejsza się na korzyść rozwoju włókien. Ten proces trwa kilka tygodni. Oczywiście zależy to od różnych czynników, takich jak zarządzanie pastwiskami, rodzaje upraw, pogoda i położenie geograficzne. Oznacza to, że wraz ze wzrostem roślinności i postępem wiosny możesz stopniowo zwiększać ilość czasu, jaką koń spędza na pastwisku.

Ogranicz wiosenny wypas koni podatnych na ochwat, insulinooporność lub inne problemy metaboliczne. Ponadto, jeśli wiosną Twój koń szybko przybiera na wadze, dobrym pomysłem jest skonsultowanie się z weterynarzem lub dietetykiem w celu przeanalizowania diety konia i dokonania właściwych wyborów.

O czym należy pamiętać podczas wypasu koni?

Wraz ze zmianą pór roku świeża trawa jest bogatym źródłem węglowodanów niestrukturalnych, które w dużych ilościach mogą być szkodliwe dla zdrowia konia. Właściwe zarządzanie wyjściem na pastwisko i monitorowanie kondycji fizycznej konia pomoże uchronić go przed negatywnymi skutkami nadmiernej wiosennej trawy. Nie zapominaj, że kwestie żywieniowe są ważne dla dobrego samopoczucia stacji, a w razie wątpliwości konieczna jest konsultacja ze specjalistami.

 

Pamiętaj! Zawsze skonsultuj się z lekarzem weterynarii lub dietetykiem w celu uzgodnienia zasadności podania preparatu