Żywienie koniKońskie zdrowie

Okres wiosenny u konia – ocena kondycji – pierwsza trawa

Okres wiosenny u konia to kolejny okres w którym musimy zwrócić większą uwagę na pewne aspekty.

Dzień co raz dłuższy, temperatury wyższe, intensywny wzrost rośli w tym traw na pastwiskach. Wszyscy się już cieszą, że można rozpocząć jazdy w terenie, wyjść z hali i trenować na zewnątrz. Czy zastanawialiście się jednak, jak zima wpłynęła na wasze konie albo jakie zmiany wprowadzi wiosna, która do nas zawitała?

Choć etapy te przewijają się cyklicznie to warto sobie na nie odpowiedzieć i przeanalizować działania. Nawet jeżeli mamy swojego konia od lat to koń z wiekiem się zmienia i z każdym kolejnym rokiem należy patrzeć na niego tak jakby od nowa.

Okres wiosenny u konia – Postarajmy się przygotować konie do tego szczególnego okresu.

Zanim pomyślimy o odpowiednim treningu zadbajmy o odpowiednią wiosenną dietę.

W pierwszej kolejności powinniśmy sprawdzić w jakiej kondycji po zimie jest nasz koń. Często bywa tak, że po zimie koń straci trochę na wadze a jego energia i chęć do pracy jest mniejsza. Wówczas należy zwiększyć odpowiednio dawkę żywieniową. Zwiększyć pasze treściwe i dodać odpowiednią suplementacje.

Niekiedy jednak gdy jesteśmy zmuszeni w zimie ograniczyć aktywności naszego konia na wiosnę przywita nas lekka nadwagę. W tym przypadku koniecznie musimy ograniczyć dostęp do świeżej trawy i jak powyżej dostosować ilość paszy i trening do jego aktualnej kondycji.

W prawidłowym szacunku kondycji ciała konia pomoże nam BCS- Body Condition Scoring (Ocena kondycji fizycznej konia) wg. Dona Henneke, która za pomocą charakterystycznych miejsc odkładania się tkanki tłuszczowej obrazuje kondycje konia. O tej metodzie przygotujemy już niebawem oddzielny wpis.

Obciążeniem dla koni w okresie wiosennym jest również wymiana sierści i tak jak inne organizmy konie są bardziej podatne na choroby infekcyjne. Warto więc pomyśleć o wzmocnieniu ich układu odpornościowego, który może być osłabiony po zimowych mrozach. W odbudowaniu pomoże podawanie ziół, takich jak na przykład jeżówka purpurowa (echinacea), pokrzywa, dzika róża, przytulia, nagietek i mniszek.

Dla wzmocnienie osłabionej skóry i sierści naszego konia można zastosować mieszankę ziół działających odżywczo na skórę, sierść oraz ogólny wygląd. Przykładowa mieszanka to czerwona koniczyna, pokrzywa, kozieradka ,nagietek, nawłoć, algi morskie, mięta. Taki skład można odnaleźć w postaci suplementu Glow & Show.

Pastwisko – Okres wiosenny u konia – świeża trawa dla konia

Drugą ważną rolę odgrywa pastwisko, które źle przygotowane może bardzo zaszkodzić naszym koniom. Należy zadbać o jego czystość ale też przypilnować aby koń był stopniowo wprowadzany w sezon pastwiskowy z racji na świeżą trawę.  Świeża trawa, nie koniecznie jest zdrowa a na pewno gdy będzie spożywana w dużych ilościach. Młoda trawa jest bardzo bogata w białko, witaminy, minerały. Jeśli pozwolimy by nasz koń zajadał się na całego po przerwie pastwiskowej problemy mogą się pojawić niemalże od razu. Nie kontrolowane podawanie takiej trawy może prowadzić do kolek, zatkania jelit, ochwatu li innych schorzeń.

Dobrym rozwiązaniem jest wypuszczanie konia w pierwszym okresie na krótki czas ( 20 – 30 minut) i stopniowo zwiększanie okresu przebywania na pastwisku. Okres wiosenny u konia. A co jeżeli na pastwisku jest mało trawy? Z jednej strony można byłoby się cieszyć bo koń nie naje się młodej trawy ale pojawia się kolejny problem.

Konie na pastwiskach ubogich w trawę spróbują wyskubać, „co się da”, a skutkiem tego może być nadmierne zapiaszczenie. Jakie są objawy i jak zdiagnozować zapiaszczonego konia? Najczęściej konie wykazują objawy kolkowe, spada im masa ciała lub doskwierają im biegunki.  Zalegający piasek można zdiagnozować ultrasonografią, radiografią lub osłuchując konia, można też przeprowadzić badania kału.

W celu odpiaszczenia najlepsze jest podawanie jest babki jajowatej, która dzięki swoim właściwością nasiona (zawierają polisacharydy śluzowe), które łącząc się z wodą pęcznieją i tworzą śluz w jelitach. Wówczas dochodzi do rozmiękczenia kału, zwiększenia jego objętości co skutkuje pobudzeniem perystaltyki jelit ułatwiając wypróżnienie, pozbycie się zalegającego piasku w jelitach.

Pamiętaj! Informacje zawarte w tym wpisie mają jedynie charakter informacyjny Zawsze skonsultuj się z lekarzem weterynarii lub dietetykiem w celu uzgodnienia zasadności podania preparatu

Opracowanie własne WEGNEWS na podstawie: Kentucky Equine Research, Wikipedia