SkokiTOP

Mistrzostwa Europy w Mediolanie 2023: Podsumowanie

Mistrzostwa Europy – Mediolan 2023

Mediolan, znany na całym świecie jako stolica mody, w 2023 roku stał się również epicentrum jeździectwa. Mistrzostwa Europy w Skokach przez Przeszkody przyciągnęły uwagę miłośników sportu z całego świata, a zawodnicy dostarczyli widowisko pełne pasji, determinacji i niezwykłych umiejętności.

Szwedzkie dominacje na San Siro

Gwiazdy skoków z Szwecji dopełniły niesamowitych dwóch lat sukcesów, zdobywając złoto drużynowe Mistrzostw Europy, dołączając do swoich olimpijskich i światowych koron.

Jens Fredricson i Markan Cosmopolit, którzy prowadzili w klasyfikacji indywidualnej od pierwszego dnia, przypieczętowali zwycięstwo Szwecji trzecim dniem doskonałej jazdy na Mistrzostwach Europy FEI w skokach przez przeszkody w Mediolanie. Pomogli mu Wilma Hellström, która pokonała trasę bezbłędnie na Cicci BJN, Rolf-Göran Bengtsson, również bezbłędny na Zuccero, oraz numer jeden na świecie Henrik von Eckermann, który zdobył tylko 4 punkty na Ilianie.

Irlandia, pod wodzą Michaela Blake’a, zdobyła srebrny medal, kończąc swoją kampanię we Włoszech dwie przeszkody za Szwecją. To Austria i Chef d’Equipe Angelika May dołączyli do nich na podium, zdobywając brąz – kolejny wpis do ksiąg historii, ponieważ to pierwszy raz, gdy ten kraj zdobył drużynowy medal w skokach przez przeszkody na Mistrzostwach Europy.

Znakomita postawa Austrii – która spowodowała, że liderzy z poprzedniego dnia, Niemcy, spadli na czwarte miejsce – pozwoli im również wziąć udział w Igrzyskach Olimpijskich w Paryżu w 2024 roku. Hiszpania i Szwajcaria zdobyły dwie pozostałe kwalifikacje w tej tygodniowej rywalizacji, kończąc odpowiednio na piątym i szóstym miejscu. Sprawdź końcowe wyniki drużynowe i indywidualne przed finałem w niedzielę.

Był to dzień pełen niespodzianek dla tabeli wyników, kiedy trzeci dzień rywalizacji rozpoczął się na kolejnej wymagającej nawierzchni, przygotowanej przez włoskiego projektanta toru, Uliano Vezzaniego.

Kibice z flagami wypełnili trybuny, mając nadzieję zobaczyć swój kraj podczas wręczania nagród na końcu. Jednak tylko trzy drużyny mogły zdobyć medale, a te pozycje zmieniały się prawie po każdej jeździe w miarę trwania popołudnia.

Na początek dnia drużyna Niemiec prowadziła z wynikiem 9,31 punktów, za nią była Szwecja z 9,51 i Szwajcaria z 9,92. Z tak zbliżonymi wynikami atmosfera na torze wyścigowym San Siro była elektryzująca, a emocje były nieuniknione.

Drużyna Niemiec miała problemy od samego początku, gdy Marcus Ehning ogłosił, że on i Stargold nie wystartują. Pozostawiło to ich bez wyniku do odrzutu, co było trudną pozycją z medalami w grze.

Kwalifikacja olimpijska Austrii i ich pierwsze miejsce na podium pojawiły się późno w ciągu dnia, gdy Max Kühner zdobył piękne zero na Elektric Blue P. Pozwoliło to im odrzucić 12 punktów Kathariny Rhomberg z Cuma 5, zostawiając ich tylko z 2 punktami za czas od Gerfrieda Pucka na Equitron Naxcel V.

Zmieniające się miejsca

Irlandia, Niemcy, Austria i Szwajcaria ciągle wymieniały się miejscami w klasyfikacji. Jednak kosztowne 8 punktów od Janny Wargers z Niemiec na Limbridge spowodowało, że spadli na piąte miejsce z tylko jednym zawodnikiem do startu.

Nie było wątpliwości, dokąd zmierza Szwecja, zwłaszcza po tym, jak Jens Fredricson zakończył swój przejazd na Markan Cosmopolit. Zdobywając kolejne zero – co tłumaczy, dlaczego para prowadziła od pierwszego dnia – zagwarantowali Szwecji złoto i trzecie zwycięstwo z rzędu.

To zostawiło walkę o pozostałe miejsca na podium, która trwała do samego końca w jednym z najbardziej emocjonujących wydarzeń Mistrzostw Europy.

Mając kwalifikację olimpijską, Austria wysłała do ringu Alessandrę Reich i Oeli R, którzy byli obecnie czwarci w klasyfikacji drużynowej. Cztery punkty dla Reich spowodowały spadek Austrii na piąte miejsce, ale to jeszcze nie był koniec.

Trzymając się na drugim miejscu, Irlandia była następna z Eoinem McMahonem i Milą. Mając mniej niż punkt przewagi nad Szwajcarią, 4 punkty McMahona zostały dodane do czystego przejazdu Michaela Duffy’ego na Cinca 3, 4 punkty Shane’a Sweetnama na James Kann Cruz i 4 punkty Trevora Breena na Highland President, wynik do odrzutu.

Czysty przejazd mistrza Europy z 2019 roku, Martina Fuchsa ze Szwajcarii, dałby jego drużynie srebrny medal. Jednak wczesny upadek i kolejny, dający łącznie 8 punktów, spowodowały, że spadli z podium i zapewnili srebro dla Irlandii, przesuw

Steve Guerdat: Geniusz jeździectwa i jego niezrównana klacz

W konkurencji indywidualnej Steve Guerdat wraz z jego 10-letnią klaczą Dynamix de Belheme stworzyli niesamowity duet. Przez pięć rund konkurencji nie popełnili żadnego błędu, zdobywając złoty medal indywidualny na Ippodromo San Siro w Mediolanie. Ich współpraca była tak doskonała, że zdobyli tytuł jedynego duetu z pięcioma bezbłędnymi rundami. Guerdat, który rozwijał Dynamix od kiedy miała pięć lat, podkreślił jej wyjątkowy talent i potencjał. Opisał ją jako „bardzo, bardzo specjalną” i podkreślił, że od pierwszego dnia czuł, że ma wszystkie cechy jego wcześniejszych supergwiazd.

Nie mniej imponujący był występ Philippa Weishaupta z 9-letnim Zineday, który zdobył srebro. Weishaupt podkreślił, że Zineday był najmłodszym koniem na podium, ale jego jakość była porównywalna z koniem Steve’a. Francuz Julien Epaillard z Dubai du Cedre zdobył brąz, pokazując również niezwykłe umiejętności i doskonałą koordynację z jego koniem.

TOP 10 Mistrzostw Europy w Mediolanie 2023

  1. Steve Guerdat na koniu Dynamix de Belheme z kraju SUI. Wyniki: C: 0.43, 1: 0, 2: 0, A: 0, B: 0, Razem: 0.43. Wygrana: 34.636,37 EUR.
  2. Philipp Weishaupt na koniu Zineday z kraju GER. Wyniki: C: 0.31, 1: 0, 2: 4, A: 0, B: 0, Razem: 4.31. Wygrana: 20.636,37 EUR.
  3. Julien Epaillard na koniu Dubai du Cedre z kraju FRA. Wyniki: C: 0.61, 1: 0, 2: 4, A: 0, B: 0, Razem: 4.61. Wygrana: 18.636,37 EUR.
  4. Ben Maher na koniu Faltic HB z kraju GBR. Wyniki: C: 3.13, 1: 0, 2: 0, A: 4, B: 0, Razem: 7.13. Wygrana: 12.636,37 EUR.
  5. Jens Fredricson na koniu Markan Cosmopolit z kraju SWE. Wyniki: C: 0.00, 1: 0, 2: 0, A: 4, B: 4, Razem: 8.00. Wygrana: 10.636,37 EUR.
  6. Henrik von Eckermann na koniu Iliana z kraju SWE. Wyniki: C: 0.70, 1: 0, 2: 4, A: 0, B: 4, Razem: 8.70. Wygrana: 10.136,37 EUR.
  7. Max Kühner na koniu Elektric Blue P z kraju AUT. Wyniki: C: 2.16, 1: 4, 2: 0, A: 0, B: 4, Razem: 10.16. Wygrana: 9.636,37 EUR.
  8. Olivier Perreau na koniu GL Events Dorai d’Aiguilly z kraju FRA. Wyniki: C: 1.79, 1: 0, 2: 1, A: 4, B: 4, Razem: 10.79. Wygrana: 9.136,37 EUR.
  9. Eoin McMahon na koniu Mila z kraju IRL. Wyniki: C: 0.95, 1: 4, 2: 4, A: 4, B: 4, Razem: 16.95. Wygrana: 8.636,37 EUR.
  10. Willem Greve na koniu Highway TN z kraju NED. Wyniki: C: 5.57, 1: 4, 2: 1, A: 4, B: 5, Razem: 19.57. Wygrana: 7.636,37 EUR.

Kulminacyjne momenty Mistrzostw

Jednym z najbardziej emocjonujących momentów Mistrzostw była rywalizacja w finale indywidualnym. Konkurencja była zacięta, a zawodnicy musieli stawić czoła trudnym przeszkodom i wyzwaniom taktycznym. Wielu zawodników popełniło błędy, ale Guerdat i jego Dynamix de Belheme okazali się być niepokonani, dostarczając piąty bezbłędny przejazd i zdobywając złoty medal.

Weishaupt, mimo młodego wieku swojego konia, również zaimponował swoją umiejętnością i spokojem. Jego srebrny medal był dowodem na to, że nawet młodsze konie, jeśli są odpowiednio szkolone i mają wsparcie doświadczonego jeźdźca, mogą osiągnąć sukces na najwyższym poziomie.

Podsumowanie

Mistrzostwa Europy w Mediolanie 2023 były wydarzeniem pełnym emocji, niespodzianek i niezapomnianych chwil. Szwedzki zespół, Steve Guerdat z Dynamix de Belheme oraz Philipp Weishaupt z Zineday zostaną zapamiętani jako gwiazdy tego wydarzenia. Jednak każdy zawodnik, który wziął udział w tych mistrzostwach, przyczynił się do tego, że były one tak wyjątkowe i niezapomniane.

 

Opracowanie własne na podstawie mat. prasowych foto Jens Fredricson/Massimo Argenziano