Końskie zdrowie

Mięśniochwat tzw. choroba poświąteczna

Mięśniochwat tzw. choroba poświąteczna. Pierwsza pomoc dla konia czyli co robić kiedy zachoruje.

Czy tak naprawdę wiemy czym jest mięśniochwat? Poniżej staramy się się zebrać w jedną, dość przyswajalną całość informacje na temat tej właśnie choroby.

Mięśniochwat ( tzw. Choroba poświąteczna)

Schorzenie to występuje u koni w dobrej kondycji, dobrze odżywionych. Mięśniochwat jest chorobą mięśni ( miopatia przeciążeniowa ), która powstaje na skutek zaburzeń przemiany materii w mięśniach. W mięśniach a dokładnie w ich komórkach powstaje obrzęk wewnątrzkomórkowy, a na skutek obrzęku komórek zwiększa się objętość mięśnia, co powoduje napięcie i bardzo silny ból.

W zależności od formy, z jaką mamy do czynienia objawy kliniczne mogą pojawić się już nawet w czasie treningu lub zaraz po. Wówczas podczas jazdy można odczuć ze koń niechętnie idzie do przodu, jego kroki sztywnieją przestaje iść i zaczyna się nadmiernie pocić. W takiej sytuacji doprowadzenie konia do boksu często staje się bardzo trudne bądź nie możliwe. Przy mięśniochwacie można również zauważyć  lekkie objawy kolkowe. Koń staje się niespokojny, w boksie grzebie nogą a w stanie zaawansowanym z powodu silnego rozpadu komórek mięśniowych i uwalniania mioglobiny, mocz staje się koloru ciemnobrunatnego.

Mięśniochwat – przyczyny występowania

Do głównych przyczyn występowania mięśniochwatu zaliczamy przede wszystkim nadmierny wysiłek przekraczający stopień wytrenowania konia. Może to być zarówno krótkotrwały ostry trening, jak i długotrwałe przemęczenie organizmu. Sztywność mięśni i mięśniochwatu nasilają się również gdy mamy do czynienia z wirusami Herpes typu pierwszego i przez wirusy grypy, które atakują układ oddechowy koni.

Kolejną przyczyną która może spowodować mięśniochwat jest nieodpowiednie żywienie. W tym przypadku gdy koń przez jakiś czas nie był w treningu, a karmiono go taką samą ilością owsa nawet niewielki trening może doprowadzić do mięśniochwatu. Dlatego też mięśniochwat nazywamy potocznie „chorobą poświąteczną”.

Ważną rolę w organizmie konia pełnią elektrolity. Niedobór elektrolitów u koni może być wynikiem niewłaściwego żywienia lub utraty ich po wyczerpującym wysiłku.  Do prawidłowego skurczu mięśnia potrzebny jest sód, potas, magnez i wapń dlatego tak ważne jest utrzymywanie ich w odpowiednim stężeniu poprzez suplementacje w/w makroelementów w formie dodatku do paszy.

Mięśniochwat – jak chronić koni?

Wiemy czym jest mięśniochwat, ale jak chronić przed nim nasze konie. Kluczowym działaniem jest utrzymanie odpowiedniej diety dostosowanej do intensywności treningu danego konia. Oprócz diety należy pamiętać o regularnym treningu a gdy koń z jakiś przyczyn pracuje mniej należny pamiętać o zmniejszeniu racji żywieniowej (owsa, paszy…).

Gdy jednak dojdzie już do problemu należy jak najszybciej umieścić konia w stajni, zapewnić mu spokój, można założyć derkę dla ogrzania. Nie należy karmić konia owsem przez najbliższe dni. Pamiętać należy, że wizyta lekarza jest konieczna. W przypadku mięśniochwatu należy podać leki przeciwbólowe i uzupełnić płyny. Weterynarz musi również potwierdzić chorobę i określić jej stopień zaawansowania. W takim przypadku powinna być pobrana krew do badania aby sprawdzić poziomu enzymów jak: CK (kinaza kreatynowa), AST (aminotransferaza asparaginianowa), LDH (dehydrogenaza mleczanowa)

 

 

Pamiętaj! Informacje zawarte w tym wpisie mają jedynie charakter informacyjny. Zawsze skonsultuj się z lekarzem weterynarii lub dietetykiem w celu uzgodnienia zasadności podania preparatów.

Opracowanie własne WEGNews na podstawie mat.: Practical Horseman