Mięśniochwat tzw. choroba poświąteczna

Mięśniochwat tzw. choroba poświąteczna. Pierwsza pomoc dla konia czyli co robić kiedy zachoruje.

Czy tak naprawdę wiemy czym jest mięśniochwat? Poniżej staramy się się zebrać w jedną, dość przyswajalną całość informacje na temat tej właśnie choroby.

Mięśniochwat ( tzw. Choroba poświąteczna)

Schorzenie to występuje u koni w dobrej kondycji, dobrze odżywionych. Mięśniochwat jest chorobą mięśni ( miopatia przeciążeniowa ), która powstaje na skutek zaburzeń przemiany materii w mięśniach. W mięśniach a dokładnie w ich komórkach powstaje obrzęk wewnątrzkomórkowy, a na skutek obrzęku komórek zwiększa się objętość mięśnia, co powoduje napięcie i bardzo silny ból.

W zależności od formy, z jaką mamy do czynienia objawy kliniczne mogą pojawić się już nawet w czasie treningu lub zaraz po. Wówczas podczas jazdy można odczuć ze koń niechętnie idzie do przodu, jego kroki sztywnieją przestaje iść i zaczyna się nadmiernie pocić. W takiej sytuacji doprowadzenie konia do boksu często staje się bardzo trudne bądź nie możliwe. Przy mięśniochwacie można również zauważyć  lekkie objawy kolkowe. Koń staje się niespokojny, w boksie grzebie nogą a w stanie zaawansowanym z powodu silnego rozpadu komórek mięśniowych i uwalniania mioglobiny, mocz staje się koloru ciemnobrunatnego.

Mięśniochwat – przyczyny występowania

Do głównych przyczyn występowania mięśniochwatu zaliczamy przede wszystkim nadmierny wysiłek przekraczający stopień wytrenowania konia. Może to być zarówno krótkotrwały ostry trening, jak i długotrwałe przemęczenie organizmu. Sztywność mięśni i mięśniochwatu nasilają się również gdy mamy do czynienia z wirusami Herpes typu pierwszego i przez wirusy grypy, które atakują układ oddechowy koni.

Kolejną przyczyną która może spowodować mięśniochwat jest nieodpowiednie żywienie. W tym przypadku gdy koń przez jakiś czas nie był w treningu, a karmiono go taką samą ilością owsa nawet niewielki trening może doprowadzić do mięśniochwatu. Dlatego też mięśniochwat nazywamy potocznie „chorobą poświąteczną”.

Ważną rolę w organizmie konia pełnią elektrolity. Niedobór elektrolitów u koni może być wynikiem niewłaściwego żywienia lub utraty ich po wyczerpującym wysiłku.  Do prawidłowego skurczu mięśnia potrzebny jest sód, potas, magnez i wapń dlatego tak ważne jest utrzymywanie ich w odpowiednim stężeniu poprzez suplementacje w/w makroelementów w formie dodatku do paszy.

Mięśniochwat – jak chronić koni?

Wiemy czym jest mięśniochwat, ale jak chronić przed nim nasze konie. Kluczowym działaniem jest utrzymanie odpowiedniej diety dostosowanej do intensywności treningu danego konia. Oprócz diety należy pamiętać o regularnym treningu a gdy koń z jakiś przyczyn pracuje mniej należny pamiętać o zmniejszeniu racji żywieniowej (owsa, paszy…).

Gdy jednak dojdzie już do problemu należy jak najszybciej umieścić konia w stajni, zapewnić mu spokój, można założyć derkę dla ogrzania. Nie należy karmić konia owsem przez najbliższe dni. Pamiętać należy, że wizyta lekarza jest konieczna. W przypadku mięśniochwatu należy podać leki przeciwbólowe i uzupełnić płyny. Weterynarz musi również potwierdzić chorobę i określić jej stopień zaawansowania. W takim przypadku powinna być pobrana krew do badania aby sprawdzić poziomu enzymów jak: CK (kinaza kreatynowa), AST (aminotransferaza asparaginianowa), LDH (dehydrogenaza mleczanowa)

 

 

Pamiętaj! Informacje zawarte w tym wpisie mają jedynie charakter informacyjny. Zawsze skonsultuj się z lekarzem weterynarii lub dietetykiem w celu uzgodnienia zasadności podania preparatów.

Opracowanie własne WEGNews na podstawie mat.: Practical Horseman