Żywienie koni

Lucerna dla koni, pasza objętościowa

Lucerna dla koni jest bardzo popularnym dodatkiem do diety koni. Okres jesienny jest trudny dla koni ze względu na kończącą się trawę na pastwiskach, spadek temperatury, częstsze opady deszczu, zmianę sierści. W okresie tym jaki później zimą należy dostarczyć koniom odpowiedniej wysokowartościowej paszy objętościowej. Idealnym rozwiązaniem oprócz codziennego siana jest podawanie lucerny.

Młoda i świeżo posiekana lucerna, wymieszana ze ściętym zielonym owsem i koniczyną tworzą idealna mieszaninę dla konia, który ma ograniczony dostęp do trawy. Kombinacja tak dobranych składników gwarantuje podwyższenie energii przy zredukowanej ilości zbilansowanych i całkowicie trawiennych białek. Ten rodzaj mieszanki paszy objętościowej w połączeniu z melasą i olejami roślinnymi daje zbawienne efekty i dobre samopoczucie naszego konia. Pasza objętościowa z naturalną zawartością witaminy A, B i E, biotyny, minerałów oraz pierwiastków śladowych jest idealnym rozwiązaniem nie tylko w okresie jesiennym i zimowym ale przez cały rok.

Lucerna dla koni – Jakie korzyści z karmienia lucerną?

Lucerna jest bardzo pożywną paszą i źródłem włókna. Zawiera około 18% wysokiej jakości białka, które zapewnia dobry poziom wszystkich niezbędnych aminokwasów dla koni, w tym lizyny, która może być niska w wielu paszach, w tym w zbożach. Jest wysoka w strawnym włóknie, w tym pektynie, która zapewnia trwałą energię (jest przekształcana w glukozę, glikogen i tłuszcz w wątrobie koni) i jest bardzo dobra dla zdrowia trawiennego, ponieważ promuje korzystną mikroflorę jelitową. Lucerna jest łatwo dostępna, bardzo smaczna i wysoce strawna.

Czy lucerna ma wysoką zawartość wapnia?

Lucerna dla koni jest bogata w wapń, który jest w wysoce biodostępnej formie, dostarczając około 15 gramów na kilogram, który jest niezbędny dla zdrowia (kości, stawy, kopyta, system nerwowy, metabolizm) i jest przydatny do równoważenia koncentratów, które są wysokie w fosfor, np. ziarna, kopra, soja, łubin, otręby (zarówno pszenne jak i ryżowe), mintaj i młyn.

Dorosłe konie potrzebują około dwa razy więcej wapnia niż fosforu w swojej diecie, a młode rosnące konie potrzebują około 1,5 do 2 razy więcej wapnia niż fosforanu. Jest również bardzo przydatny w dostarczaniu wapnia dla koni pasących się na pastwiskach o wysokiej zawartości szczawianów (np. Setaria, Buffel, Kikuyu. (Szczawiany wiążą się z wapniem w przewodzie pokarmowym koni i powodują niedobór wapnia). Większość specjalistów od żywienia koni zaleca również, aby magnez był uzupełniany w odpowiednim stosunku do wapnia zawartego w Lucernie.

Czy Lucerna ma wysoką zawartość cukru?

Lucerna ma stosunkowo niską zawartość cukru i skrobi, zawiera około połowy ilości siana zbożowego (owsianego, jęczmiennego i pszennego), więc nie powoduje dużych skoków insuliny i wahań poziomu cukru we krwi i jest bardzo przydatna jako składnik paszy dla koni z ochwatem lub problemami metabolicznymi, takimi jak insulinooporność. (Nie jest odpowiednia dla koni z HYPP, ponieważ ma zbyt wysoką zawartość potasu. Ponadto, niektóre konie z Cushings nie tolerują dobrze białka zawartego w lucernie).

Wpływ lucerny na wrzody u koni

Lucerna dla koni jest bardzo dobra w buforowaniu kwasu żołądkowego i pomaga zapobiegać wrzodom dzięki wysokiej zawartości pektyn (i innych rodzajów włókien) i minerałów (np. wapnia i magnezu), które są alkaliczne i pomagają neutralizować kwas żołądkowy. (Dobrym pomysłem jest również karmienie małą ilością sieczki z lucerny lub siana koni z wrzodami przed jazdą, żeby pomóc zbuforować kwas żołądkowy).

Lucerna dla koni zapewnia dobry poziom chlorofilu, który zawiera przeciwutleniacze, a które pomagają zapobiegać uszkodzeniom oksydacyjnym i pomaga zrównoważyć PH organizmu, dlatego jest zdrowy dla koni.

W przeciwieństwie do niektórych innych pasz, Lucerna nie zawiera znanych antyskładników odżywczych, takich jak szczawiany, fityniany, glikozydy cyjanogenne, goitrogeny, inhibitory enzymów itp. Ma również stosunkowo niską zawartość fitoestrogenów, w przeciwieństwie do innych roślin strączkowych, np. soi i koniczyny.

Zagrożenia przy karmieniu koni lucerną

Lucerna dla koni dostarcza około 18% białka (a może być nawet wyższa), co jest wartością wysoką dla koni. Należy unikać nadmiernego spożycia białka u koni w pracy, ponieważ zwiększa ono zapotrzebowanie koni na wodę (niezbędną do wydalania amoniaku, produktu ubocznego metabolizmu białka), poziom mocznika wzrasta we krwi prowadząc do większego wydalania mocznika do jelit, co może zwiększyć ryzyko zaburzeń jelitowych, takich jak enterotoksemia, a poziom amoniaku we krwi wzrasta, powodując szereg problemów, takich jak drażliwość nerwów i zaburzenia metabolizmu węglowodanów.

Dostarczanie biszkoptu lub dwóch lucerny dziennie jest bardzo dobrym sposobem na poprawienie profilu aminokwasowego, a tym samym poziomu białka w diecie, ale karmienie lucerną jako głównym lub jedynym źródłem paszy objętościowej może powodować problemy z powodu nadmiernej ilości białka.

Lucerna i bilans wapnia

Konie potrzebują stosunku wapnia do magnezu, a także wapnia do fosforu wynoszącego 2 do 1. (Dla rosnących koni, jak podano powyżej, stosunek powinien wynosić 1,5 do 2 do 1 wapnia do fosforu).

Lucerna zapewnia stosunek wapnia do fosforu i magnezu około 5 do 1.Oznacza to, że jeśli Lucerna jest podawana jako główne lub jedyne źródło paszy objętościowej, magnez i fosfor będzie musiał być dostarczony z innej paszy (w tym pastwiska) i/lub suplementów, aby zrównoważyć proporcje. Lucerna (jak większość innych pasz i pasz) ma również wysoką zawartość żelaza, a niską cynku i miedzi. Jest również niska w sód (a w Australii najprawdopodobniej również niska w jod).

Niska zawartość niestrawnego włókna

Lucerna dla koni jest bogatsza niż wiele innych źródeł pasz objętościowych w strawne włókno, co jest bardzo dobre, dostarczając chłodnej, trwałej energii i promując korzystną mikroflorę jelitową, ale jest niższa w niestrawne włókno, ważne dla motoryki jelit i regularnego usuwania odpadów z przewodu pokarmowego, więc Lucerna drugiego gatunku, bardziej łodygowa, jest zwykle lepsza dla koni niż Lucerna pierwszego gatunku, albo jeśli karmi się lucerną pierwszego gatunku, powinna być karmiona trawą albo sianem zbożowym, żeby dostarczyć więcej niestrawnego włókna. Niektóre konie są znane z wrażliwości lub alergii na Lucernę (i niektóre inne rośliny strączkowe, np. soję).

Karmienie konia w zimie – Dobrej jakości sieczka, lucerna dla konia

 

Pamiętaj! Informacje zawarte w tym wpisie mają jedynie charakter informacyjny Zawsze skonsultuj się z lekarzem weterynarii lub dietetykiem w celu uzgodnienia zasadności podania preparatuOpracowanie własne WEGNews na podstawie: Kentucky Equine Research, Wikipedia