Końskie zdrowie

Kolka u konia

Kolka u konia najczęstsze schorzenia i to, jak sobie z nimi poradzić gdy je zaobserwujemy.

Kolka u koni

Kolka u konia jest niestety i częsta, i groźna, bywają nawet przyczyną padnięcia zwierząt. Winę za to ponosi częściowo fakt, że konie to roślinożercy o bardzo długim, pełnym rozszerzeń i zwężeń przewodzie pokarmowym, ale częściej przyczyną schorzeń są złe odżywanie i pielęgnacja zwierząt. Ważne jest, by zapobiegać chorobie, a podczas jej wystąpienia odpowiednio się zachować. Unikniemy wówczas ryzyka śmierci i zmniejszymy ból, który zawsze towarzyszy kolce.

Czym jest, więc kolka u konia?

Kolka to najogólniej rzecz biorąc niedrożność przewodu pokarmowego występująca u koni na różnym tle. Dlatego też objawy tego schorzenia bywają różne, żadnych jednak nie można lekceważyć. Do tych powtarzających się należy ból jelitowy, dlatego tak ważne jest właściwe postępowanie z chorym koniem, a jeszcze lepiej zapobieganie wystąpieniu kolki.

Rodzaje kolek u koni

W tego typu schorzeniu przewodu pokarmowego rozróżniamy kilka typów kolek:

 • Skurczowe – chwilowy, przemijający skurcz, w jego następstwie dochodzi do skręcenia jelit cienkich. Podaje się środki rozkurczowe, np. zastrzyk novalginy.
 • Zaleganie treści pokarmowej – ma miejsce zwykle w jelitach grubych. Są to kolki ciche, koń jest osowiały, pokłada się, grzebie nogą, ale je i pije. Powodem takiej kolki jest złej jakości spleśniała pasza, przenawożone siano. Podaje się środki przeczyszczające, robi masaże, lewatywy.
 • Żołądkowe- występują krótko po karmieniu, są ostre i gwałtowne. Koń rzuca się, kopie. Przyczyną takiego zachowania może być cofnięcie się treści jelit do żołądka lub spęcznienie paszy w żołądku.
 • Powietrzna – u konia łykawego
 • Zarobaczenie – np. zatkanie przewodu pokarmowego przez glisty lub obumieranie ścianki jelita z powodu larw drążących tkankę krezki jelitowej. O zarobaczeniu będziemy pisać niebawem.

Jak rozpoznać kolkę u konia?

Poniżej wypunktowaliśmy zachowania konia, które mogą sugerować na objawy kolki i których nie należny lekceważyć. Głównymi,wskazującymi na kolkę objawami są:

 • wyginanie górnej wargi;
 • ból przerywany lub ciągły: koń jest niespokojny, podrzuca nogi ku brzuchowi, rozgląda się na boki, wierzga kopytami, tarza się;
 • podwyższone nawet do 100 uderzeń na minutę tętno – normalne tętno konia w spoczynku wynosi 33 do 45 uderzeń na minutę;
 • przyspieszony oddech (normalnie obserwujemy u konia 17-25 oddechów na minutę);
 • obfite pocenie się;
 • zaburzenia perystaltyki jelit i oddawania kału: biegunka lub suchy stolec w formie niewielkich kulek;
 • nieprawidłowy zapach odchodów – zazwyczaj wyjątkowo przykry, cuchnący;
 • przybieranie postaw jak do oddawania moczu i siedzącego psa (pozycja ta zmniejsza ucisk na przeponę i ułatwia oddychanie);
 • zaczerwienie lub zażółcenie spojówek;
 • wzdęcie czyli dostrzegalne gołym okiem powiększenie obwodu brzucha.

Leczenie kolki u konia

Przy wszystkich kolkach nie daje się koniowi nic do jedzenia, ani do picia, powoli oprowadza się konia, nawet przez 3-4 godziny. Żeby nie rzucał się wykonuje się masaż słabizn i brzucha (uciska się je wiechciami w kierunku ku górze, przedtem dla rozgrzania można je skropić kamforą lub denaturatem). Można pozwolić na kładzenie się konia, ale nie na tarzanie. Pożądane jest aby koń oddał kał. Jeśli po pół godzinie nie nastąpiła poprawa należy wezwać weterynarza, ponieważ kolki są naprawdę niebezpieczne i często prowadzą do śmierci konia.

Zapobieganie kolce u koni

Wystarczy poznać przyczyny, by móc poprzez ich unikanie zapobiegać występowaniu kolki u naszych koni.

Zdrowy przewód pokarmowy naszym koniom zapewni przede wszystkim odpowiednia dieta  zapewnią. Właściwa, dobrana indywidualnie ilość jedzenia o stałych porach dnia, dobra jakość paszy, unikanie fermentujących pasz. Przy często powtarzających się kolkach podaje się pasze lekkostrawne, dietetyczne, np. raz dziennie mesh. Należy pamiętać o  regularnym odrobaczaniu konia i dbaniu o higienę uzębienia;
Podczas posiłku i po musimy zagwarantować koniowi spokój i odpowiedni czas odpoczynku po jedzeniu. czas na całkowite strawienie pokarmu to około godzina. Pamiętajmy o zapewnieniu regularnego ruchu a jeżeli wypuszczamy konia na pastwisko to zadbajmy o regularne czyszczenie pastwiska z odchodów.

 

Pamiętaj! Informacje zawarte w tym wpisie mają jedynie charakter informacyjny. Zawsze skonsultuj się z lekarzem weterynarii lub dietetykiem w celu uzgodnienia zasadności podania preparatów.

Opracowanie własne WEGNews na podstawie: Tim Hawcroft: Koń. Rasy, Pielęgnacja, Wychowanie, Tresura, Wikipedia