Końskie zdrowie

Klacze są trudniejsze.

Klacze są trudniejsze. Agresja, niechęć do współpracy, zaburzenia na tle seksualnym. Z takimi sytuacjami często spotykają się właściciele klaczy. Dlaczego tak się dzieje?

Dziwne, często na pozór nie wytłumaczalne zachowania klaczy nie zawsze wynikają z ciężkiego charakteru konia. W ostatnich latach naukowcy bardziej przyglądali się niewłaściwym zachowaniem klaczy, które często wpływały na ich wyniki sportowe.

Niewłaściwe zachowania klaczy a wyniki sportowe

Specjaliści zaobserwowali, że niewłaściwe zachowania klaczy nie tylko przekładają się na gorsze wyniki sportowe, ale także mogą być niebezpieczne również dla osób obsługujących je.

W trakcie obserwacji stwierdzono, że niechciane zachowania klaczy stosunkowo rzadko wynikają ze „złego charakteru” a zdecydowanie częściej są to problemy zdrowotne. Naukowcy takie niewłaściwe zachowania klaczy podzielili na trzy kluczowe grupy:

Behawioralno / charakterologiczne – gdzie trudno jest określić kliniczną przyczynę.

Hormonalne – wynikające z gospodarki hormonalnej, a także jej zaburzeń (np. w efekcie guzów jajnika);

Bólowe – wynikająca z odpowiedzi na bodźce generowane w trakcie treningu np. niewłaściwie dobrany sprzęt;

Niepożądane zachowania klaczy? Skontaktuj się weterynarzem

Właściciel klaczy przejawiającej niepożądane zachowania powinien skonsultować się z lekarzem weterynarii aby właściwie ocenić źródło problemów występujących u klacz. Lekarz weterynarii natomiast powinien przeprowadzić szczegółowy wywiad z właścicielem, który ma na celu określić częstotliwość i rodzaj manifestowanych zachowań. Podczas wywiadu należny również przyjrzeć się występującym czynnikom środowiskowym jakie występują w otoczeniu klaczy np. miejsca, w których dochodzi do niewłaściwych zachowań, pojawiający się ludzie lub koni w bezpośrednim lub pośrednim otoczeniu, rodzaj stosowanych technik treningowych.

Według eksperta Simona Robinsona z Australian Veterinary Association AVA „Konieczne jest przeprowadzenie szczegółowego wywiadu dotyczącego również historii przebytych chorób, urazów a także wypadków”. Ważną częścią diagnozy są badania, które powinny obejmować USG układu rodnego. Na jego podstawie właśnie lekarz będzie mógł ocenić przyczyny niewłaściwego zachowania klaczy i opracować plan rozwiązania problemu.

Jednym z głównych problemów o podłożu hormonalnym i dającym niepożądane zachowanie jest wzrost ilości estrogenu podczas owulacji. To on powoduje zmiany nastroju a nie kiedy też lekkie kolki. Do głównych objawów sygnalizujących problemy hormonalne klaczy są:

  • rozkojarzenie i niechęć do pracy,
  • chętne i intensywne interakcje z innymi końmi;
  • agresja i łatwa irytacja (gryzienie, kopanie – koni, ludzi);
  • nadwrażliwość na dotyk (nieakceptowanie go – niechęć do czyszczenia, siodłania);
  • lekkie kolki, pokładanie się, częste oddawanie moczu; zmiany poziomu energii.

Oczywiście zdarzają się sytuacje wskazujące, że koń jest niewłaściwie wychowany wówczas warto zastanowić się nad zmianą w treningu, która pozwoliłoby rozwiązać problemy behawioralne. Niepożądane zachowanie można osiągnąć poprzez czasową zmianę obciążenia treningowego, otoczenia a także poprzez modyfikację końskiej diety. W dzisiejszych czasach na rynku występuje wiele preparatów wspomagających począwszy od preparatów ziołowych po rozwiązanie mocniejsze bardziej farmakologiczne.

 

Informacje zawarte w tym wpisie mają jedynie charakter informacyjny.

 

 

Opracowanie WEGNews na podstawie mat. prasowych Australian Veterinary Association AVA, Kentucky Equine Research, Wikipedia