Końskie zdrowie

Drogi oddechowe u koni – Zioła, które je wspierają

Drogi oddechowe u koni – Zioła, które je wspierają. Teraz, gdy temperatura powietrza jest niska, może pojawić się problem z drogami oddechowymi u twojego konia. Ściółka, suszona pasza i brak wentylacji mogą mieć negatywny wpływ na prawidłowy oddech u Twojego konia.

W diecie u koni, które są narażone na podrażnienie górnych dróg oddechowych należy uwzględnić suplement zawierający przeciwutleniacza QLC dla przeciwdziałania uszkodzeniom komórek organizmu przez wolne rodniki. Taka mieszanka ziół stosowana profilaktycznie i leczniczo łagodzi podrażnienia górnych dróg oddechowych, ma działanie przeciwzapalne, przeciwbakteryjne i przeciwutleniające.

Na jakie zioła powinniśmy zwrócić uwagę aby skutecznie chronić drogi oddechowe naszych koni?

Szanta zwyczajna (Marrubium vulgare L.) jest rośliną podobną do mięty, rdzenną w Wielkiej Brytanii i szeroko rozpowszechnioną w Europie, środkowej i północnej Azji i rozproszoną w całej Ameryce Północnej. Jest gęsto pokryta białym futrem, ma grubą łodygę i rośnie do 60 cm. Działa wykrztuśne, uspokajające, moczopędne. Pobudza apetyt, wydzielanie soku żołądkowego, żółci oraz reguluje częstotliwość skurczów serca. Jest używana do leczenia nieżytów górnych dróg oddechowych, kataru, astmy, zaburzeń przewodu pokarmowego, chorób wątroby i woreczka żółciowego oraz przy zaburzeniach miesiączkowania.

Podbiał – (Tussilago farfara), jest to wieloletnia roślina, która wygląda podobnie do mniszka lekarskiego. Stosowanie tego zioła zapobiega głównie w stanach zapalnych i nieżytach dróg oddechowych, jamy ustnej i krtani. Wywiera działanie osłaniające (śluzy) i ściągające (garbniki). Powoduje spęcznienie i rozrzedzenie zalegającej wydzieliny oraz pobudzenie ruchów nabłonka rzęskowego, a tym samym wyzwala odruch wykrztuśny. Jednocześnie flawonoidy łagodnie obniżają napięcie mięśni gładkich górnych dróg oddechowych i oskrzeli oraz ułatwiają odkrztuszanie. Kwiaty podbiału ze względu na większą zawartość flawonoidów i olejku eterycznego a mniejszą śluzu i garbników wywierają silniejsze od liści działanie rozkurczowe, natomiast słabsze powlekające i ściągające.

Hyzop – (Hyssopus officinalis lub hyzop) to roślina zielna z rodzaju Hyssopus, pochodząca z południowej Europy, Bliskiego Wschodu i regionu otaczającego Morze Kaspijskie. W lecznictwie zalecany jest jako środek wykrztuśny przy przewlekłym nieżycie oskrzeli, astmie oskrzelowej, schorzeniach przewodu pokarmowego, jako środek przyspieszający gojenie się ran, moczopędny.

Czosnek – (Allium sativum), powszechnie znany jako czosnek, jest gatunkiem w rodzaju cebuli. Czosnek w stosunkowo niskich ilościach był szeroko stosowany jako dodatek do diety w celu wspierania ogólnego stanu zdrowia.

Główną substancją aktywną jest alliina, która przez enzym alliinazę rozkładana jest za pośrednictwem produktu niestabilnego do allicyny (w materiałach przetworzonych jest to często główny składnik). Kolejne metabolity to ajoeny będące m.in. inhibitorami agregacji płytek krwi (wydłużają czas krwawienia, działają przeciwzakrzepowo). Czosnek zwiększa wydzielanie soku żołądkowego, chroniąc równocześnie przed zgagą, działa żółciopędnie i przeciwskurczowo, wpływa korzystnie na drogi oddechowe, reguluje florę bakteryjną i sprzyja lepszemu ukrwieniu naczyń wieńcowych. Działa jak łagodny antybiotyk – ma właściwości przeciwbakteryjne, antygrzybicze i przeciwrobacze.

Koniczyna łąkowa – (Trifolium pratense), czerwona koniczyna, to zielne gatunki roślin z rodziny bobowatych Fabaceae, pochodzące z Europy, zachodniej Azji i północno-zachodniej Afryki, ale zasadzone i naturalizowane w wielu innych regionach. Jej ziele i kwiatostany Herba , Flos Trifolii pratensis zawierają glikozydy i flawonoidy. Używano jej jako środka moczopędnego i wykrztuśnego.

Pamiętaj! Zawsze skonsultuj się z lekarzem weterynarii lub dietetykiem w celu uzgodnienia zasadności podania preparatu. Informacje zawarte w tym wpisie mają jedynie charakter informacyjny.

Opracowanie WEGNews na podstawie mat. prasowych Australian Veterinary Association AVA, Kentucky Equine Research, Wikipedia